Kiemelt koncertek


Blues for Blue 6.
2024.04.14.


Teddy Harpo
vendég:
Benkő Zsolt

2024.04.02.


Dan Patlansky

2024.04.20.


The Mojo
2024.04.26.


Fekete Jenő 60

2024.04.27.


Shemekia Copeland
Little G Weevil
and his band

2024.07.17.

Ajánlott albumok

Hobo Blues Band
Hobo Blues Band
Idegen tollak
Mojo Workings
Mojo Workings
Long Step
Alastair Greene
Alastair Greene
Alive In The New World
Mick Pini
Mick Pini
Backtrack
The Özdemirs
The Özdemirs
Introducing The Özdemirs
Layla Zoe
Layla Zoe
Nowhere Left To Go
The Holmes Brothers
The Holmes Brothers
State Of Grace
Buddy Guy
Buddy Guy
Blues Singer




Archívum

Joe Bonamassa ősszel ismét Budapesten lép fel
2013-06-30 | koncertajánló


Napjaink egyik legjobb blues-rock gitárosa, Joe Bonamassa október 1-jén ismét Budapestre érkezik, hogy Magyarország legnagyobb, legmodernebb kongresszusi és rendezvény helyszínén, a Budapest Kongresszusi Központban adjon koncertet.

Joe Bonamassa még csak harminchat esztendős, de máris több mint húsz éves karriert tudhat maga mögött, amely egyenesen a csúcsra repítette: alig tizenkét évesen már B.B. King előtt játszott, 2009-ben pedig saját koncertje töltötte meg Nagy-Britannia legrangosabb hangversenytermét, a Royal Albert Hallt. Tavaly az Egyesült Államok két gitáros magazinja, a Guitar Player és a Guitar World olvasói is megválasztották a világ legjobb blues gitárosának, ám tehetsége korántsem csak e műfaj követői előtt tette ismertté. „Hihetetlen ez a kölyök, pedig még csak épp hogy kapisgálja ezt a zenét. Egyedülálló tehetség!” - így nyilatkozott B.B. King az akkor mindössze tíz esztendős Bonamassáról, aki be is váltotta a személyéhez, tehetségéhez fűzött ígéretet: két évtizeddel az első lépések után Amerika egyik legtehetségesebb blues-rock gitárfenoménjeként, és egyre inkább igazi rocksztárként tartják számon.
Az 1977-ben született Joe Bonamassa szülei hangszerüzletet üzemeltettek, így a hatalmas lemezgyűjtemény mellett az első gitár is kézzelfogható közelségben volt: Joe már hatévesen el tudta játszani Jimi Hendrix Voodoo Child című klasszikusát. Évekkel később egy beszédes nevű, a rockvilág nagyjainak utódait tömörítő zenekarban kapott szerepet: a Bloodline együttesben az ifjabbik Berry Oakley, valamint Miles Davis fia, Erin és a The Doors gitáros Robby Krieger gyermeke, Waylon társaságában zenélt.
Bonamassa nem csak kiemelkedő zenészi tudásának és érzelemdús, eleven gitárjátékának köszönheti sikereit, hanem elsősorban rendkívüli, szinte már felfoghatatlan szintű munkabíró képességének: 2000 óta több mint 10 szólóalbumot, 5 koncertlemezt és 4 koncert DVD-t adott ki, melyekből csak tavalyra jutott három önálló kiadvány - Driving Towards The Daylight címen új albuma jelent meg, továbbá a New York-i Beacon Theatre-ben rögzített koncert audio- és videofelvétele is elérhetővé vált. Emellett szerepelt Jon Lord utolsó lemezén, a Concerto For Group And Orchestra 2012-ben rögzített stúdióváltozatán, és kiadott egy albumot a Black Country Communion nevű hard rock supergrouppal is, ahol Glenn Hughes, Derek Sherinian és Jason Bonham oldalán muzsikált.
Az ez évi első termés egy exkluzív akusztikus turnén rögzített bécsi koncertfelvétel, az An Acoustic Evening At The Vienna Opera House. Szintén idén szerepelt egy könnyed jazz-funk zenekar, a Rock Candy Funk Party debütáló lemezén is, valamint egy újabb, Seesaw című közös albumot is kiadott a soul-blues amerikai királynőjével, Beth Harttal. Saját elmondása szerint azért szeret ennyi különböző projektben részt venni, mert folyamatosan keresi a lehetőségeket arra, hogy más és más zenét játszhasson, más és más műfajokat érintve - és éppen ez a folytonos dinamika-keresés vezetett oda, hogy három sikeres lemez után idén távozott a Black Country Communionból, mely ezt követően megszűnt ezen a néven működni.
Joe Bonamassa az elmúlt évek legkeresettebb gitárosává vált, akinek zenésztársai között egyre illusztrisabb előadókat találunk: a már említett művészek mellett szerepel ezen a listán Eric Clapton, Blondie Chaplin, Paul Rodgers, Leslie West, Vince Gill és Sandi Thom is.
Az október 1-jén esedékes budapesti koncert pontos programja még nem ismert, de Bonamassa eddigi munkásságát és korábbi hazai koncertjeit ismerve bizton állíthatjuk, lélegzetelállító produkció és kitűnő hangulat vár a Kongresszusi Központba látogatókra.

Jegyek kaphatók a Broadway jegyirodákban, az Interticket országos hálózatában, valamint a www.jegy.hu oldalán.


Huszonegyedik alkalommal rendezik meg a Gastroblues Fesztivált
2013-06-22 | koncertajánló


21. Gastroblues Fesztivál
2013. július 1-7.
Paks

A tavalyi 2012-es évben jubileumok sokaságát ünnepelte a Gastroblues Fesztivál. A Fesztivál 20. jubileuma mellett 25 évvel korábban indult a Gastroblues Klub, 15 éves lett a Borbarát Találkozó, illetve tavaly év végén az 50. Gastroblues lemezkiadvány is kiadásra került.

Vajon mit hozhat a 2013-as, 21. fesztivál? A huszonegy nemcsak a kártyában lehet nyerő, hanem az lehet a Gastroblues Fesztivál történetében is. Ennek biztosítéka több kiváló fellépő mellett az elmúlt négy évtizedben több zenei stílusban is maradandót alkotó virtuóz gitáros, a világ egyik legjobb muzsikusának tartott Al Di Meola most legújabb, Beatles and More műsorával mutatkozik be Pakson. Mi ez az új műsor? Nos, Meolát sem hagyta hidegen az elmúlt huszadik század zenei életét nagyban befolyásoló Beatles együttes munkássága. Bevallása szerint gyerekkora óta figyelemmel kísérte a liverpooli négyes munkásságát és már régóta tervezte dalaik előadását, feldolgozását, ennek azonban csak most jött el az ideje. A hazánkban is kedvelt gitáros az év elején rögzítette a londoni Abbey Road stúdióban a Beatles néhány szerzeményét, valamint néhány saját kompozícióját, mellyel a zenekar előtt kíván tisztelegni. Pakson igazán különleges élményben részesülhetnek a fesztivál látogatói, hiszen Meola három muzsikus társához a magyar Sturcz Quartet is csatlakozik.
Bizonyára sokaknak feltűnt, hogy a fesztivál fellépői között elvétve találhattunk hölgyeket, noha a nagyvilágban számtalan női előadó igyekszik életben tartani a blues zenét. Az amerikai Dana Fuchs személyében nemcsak az első tengerentúli női előadót köszönthetjük, hanem a Janis Joplinról szóló Love, Janis című Off-Broadway musical főszereplőjét is.
A fesztivál zenei palettáját tovább színesíti a '70-es évek szlovák progresszív rock zenekara, a nálunk is kedvelt Collegium Musicum fellépése. Saját kompozícióik mellett klasszikus szerzők darabjait is feldolgozták, így például Bartók Bélától is kölcsönöztek. Stílusuk az Emerson, Lake & Palmer, a magyar East együttes munkáihoz hasonlítható. A négy évtized szünet után fellépő Collegium Musicum koncertje kihagyhatatlan gyöngyszem lehet az igényes rock zenét kedvelők számára.
Eric Sardinas a modern blues fenegyereke. Extravagáns külsőjével, leharcolt, fémtestű dobro-gitárjával, és rekedtes hangjával utolérhetetlen énekes-gitáros showmannek számít. A delta blues gyökereiből táplálkozó akusztikus szerzeményekből szinte észre sem vesszük, ahogy átvált kemény elektromos blues-rockba. Az agyontetovált nehézfiú a nyakláncaival és gyűrűivel igazi macsónak számít, de az érdekes látvány mellett fontos megjegyeznünk róla, hogy jelenleg a világ egyik legjobb blues-zenészeként tartják számon.
Szintén komoly érdeklődés előzheti meg az olasz gitáros Andrea Braido fellépését. Braido eddig már két alkalommal volt a Gastroblues fesztivál vendége. 2005-ben Hendrix műsorral, majd 2006-ban a Twin Dragons nevű formációval lépett fel. Az utóbbi zenekar nevéhez méltóan két szólógitárossal érkezett, az akkori közönség legnagyobb örömére. Az idei Braido formáció „ikergitárosa” Fulvio Feliciano lesz, aki a most basszusgitárosként is fellépő énekes Nathaniel Peterson-nal lép fel. Nathaniel erőteljes énekével, robosztus termetével, és jellegzetes arctetoválásával a hét évvel korábbi fesztivál emlékezetes figurája volt, és nagy valószínűséggel idén is különleges koncertre számíthatunk tőlük.
A magyar fellépők sem maradnak ki a Gastroblues Fesztivál programjából. Sok év után ismét fellép nálunk a hazai supergroup a Boom Boom, a sokszor legjobb gitárosnak választott Tátrai Tiborral, a kiváló dobos, Borlai Gergővel, a basszusgitáros Szappanos Györggyel, a gitáros Mohai Tamással és az énekes-gitáros Jamie Winchesterrel. A zenekar tagjai jól ismertek hatalmas zenei virtuózitásukról, és arról, hogy élőben hihetetlen energiákat mozgatnak meg dalaikkal.
Kiemelendő a Varga János Project & Sturcz Quartet lemezbemutató koncertje meglepetésekkel. Nagy érdeklődésre tarthat számot a Sonia & The Soulbreakers. Sonia Zambrano a perui Janis Joplinként ismert énekes hosszú szünet után ismét mikrofont ragadott. A zenekar az énekes hangorkánjára és a trió masszív hangszerelésre építi produkcióját. Vendégünk lesz Little G Weevil (Szűcs Gábor) is, aki az idei Egyesült Államokban (Memphis) megrendezett 29. International Blues Challenge fesztiválon a szóló-duó kategória nyertese volt. Több helyszínen találkozhatunk Petruska András „egyszemélyes zenekarral” is. További magyar fellépők és formációk: Mojo Workings, Sonny and his Wild Cows, Tűzkerék xT, Rolls Frakció, az erdélyi Jazz Kaláka & Mihály Ernő, a felvidéki Joint Venture és még sokan mások.
Természetesen a zenei programokon túl nem maradhat el az Országos Borbarát Találkozó sem, ahol történelmi borvidékek borászai jelennek meg, valamint gasztronómiai bemutatók, jótékonysági főzőverseny is színesítik a programot.


Little G Weevil ismét hazalátogat
2013-06-15 | koncertajánló


Little G Weevil, azaz Szűcs Gábor több száz hazai és külföldi koncertet követően 2004-ben az Egyesült Államok déli részébe költözött, hogy - elmondása szerint - végre blues zenész legyen. A következő évben első európai blues muzsikusként szerződést kapott Memphisben, a legendás Beale Streeten. Turnézott Texas, Arkansas, Mississippi, Alabama, Tennessee és Georgia államokban, de Kanadában is több sikeres koncertet adott. Utazásai során olyan világhírű zenészekkel lépett fel, mint Anson Funderburgh, Sam Myers, Bob Margolin, Big Jack Johnson és Lonnie Shields. Saját számokból álló lemeze, a Southern Experience 2008-ban jelent meg, ami világszerte kitűnő kritikát kapott, csakúgy, mint a három év múlva kiadott The Teaser. Pályafutása ez idáig legnagyobb sikerét idén februárban a 29. International Blues Challenge-en érte el, ahol elnyerte a szóló/duó kategória első díját és a kategória legjobb gitárosának járó trófeát is. Little G Weevil június végén - az Egyesült Államokba történt költözése óta immár sokadszorra - hazalátogat, a közel egy hónapos itthon tartózkodása során számos koncertet ad, melyeken a július 23-án megjelenő, Moving című albumának a dalai is felcsendülnek. A VizzTone Label Group gondozásában piacra kerülő, akusztikus felvételeket tartalmazó lemez hivatalos turnéja augusztus első felében Virginia államban kezdődik és 2014 kora nyárig tart.

Fellépések
Little G Weevil Band
június 26.: Szombathely - Lamantin Jazz Fesztivál
június 28.: Tokaj-Rakamaz - Hegyalja Fesztivál
július 12.: Budapest, Kobuci Kert

Little G Weevil
június 25.: Zánka - EFOTT
július 03.: Sopron - Volt Fesztivál
július 06.: Paks - 21. Nemzetközi Gastroblues Fesztivál
július 09.: Biatorbágy, Café Chaplin
július 10.: Dunaújváros, Petőfi Művészeti Liget
július 20.: Lábatlan - XI. Lábatlani Blues Fesztivál

hoati


Hugh Laurie: Didn't It Rain
2013-06-09 | kritika


Hugh Laurie napjaink egyik legismertebb sorozatszínésze, akit a Doktor House című amerikai kórházsorozat pillanatok alatt világhíressé tett, de sokan jobban szeretnek gondolni rá a Fekete Vipera vagy a Majd a komornyik vígjátéksorozatokban nyújtott alakításai okán. Az oxfordi származású Laurie a színészkedés mellett kipróbálta magát a zenei pályán is: 2006 vége óta a Band from TV nevű, színészekből álló együttes tagja, három esztendeje pedig Meat Loaf eddigi legutolsó lemezén, a Hang Cool Teddy Bearen vendégszerepelt.
2010 második felében lehetősége adódott, hogy a szívének kedves blues műfajban, kiváló zenészekkel összehozzon egy albumot, amelynek a Let Them Talk címet adta. A többek között Leroy Carr, Ray Charles, J.B. Lenior, Blind Blake és Robert Johnson szerzeményeit tartalmazó lemez mind kritikai, mind eladási szempontból sikert aratott világszerte.
Debütáló albumának kedvező fogadtatása után, idén májusban került a boltok polcaira második hanganyaga, a Didn’t It Rain. „Elhatároztam, hogy még jobban elmélyedek az amerikai zenében, mely kisfiú korom óta elbűvölt engem” - mondta Hugh a lemezzel kapcsolatban. Ennek megfelelően az albumra olyan dalok kerültek, mint a The St. Louis Blues, a Vicksburg Blues, a Careless Love, a Wild Honey és az I Hate A Man Like You. Laurie - aki zongorázik ill. gitározik is a lemezen - énekesként nem a legnagyobb ász, mégis képes a védjegyszerű énekhangjával színt és dinamikát vinni a változatos érzéseket közvetítő számokba. A hangulatos ívű album rögzítésében közreműködött a Copper Bottom Band, valamint három énekes, Jean McClain, Gaby Moreno és a Grammy-díjas Taj Mahal.
A cipész maradjon a kaptafájánál, a színész meg a színészkedésnél. Hány televíziós vagy mozisztár próbálkozott lemezkiadással, és bukott bele? Nagyon sok, de Hugh Laurie a legkevésbé sem tartozik közéjük, hisz a Let Them Talk után ismét egy kellemes szórakozást nyújtó, könnyen megszerethető albumot hozott létre.

Magneoton / Warner Music, 2013

hoati