Kiemelt koncertek


Blues for Blue 6.
2024.04.14.


Teddy Harpo
vendég:
Benkő Zsolt

2024.04.02.


Dan Patlansky

2024.04.20.


The Mojo
2024.04.26.


Fekete Jenő 60

2024.04.27.


Shemekia Copeland
Little G Weevil
and his band

2024.07.17.

Ajánlott albumok

Hobo Blues Band
Hobo Blues Band
Idegen tollak
Mojo Workings
Mojo Workings
Long Step
Alastair Greene
Alastair Greene
Alive In The New World
Mick Pini
Mick Pini
Backtrack
The Özdemirs
The Özdemirs
Introducing The Özdemirs
Layla Zoe
Layla Zoe
Nowhere Left To Go
The Holmes Brothers
The Holmes Brothers
State Of Grace
Buddy Guy
Buddy Guy
Blues Singer




Átadták a Blues Music Awards díjait
2018-05-11 | hír


Tegnap átadták a 39. Blues Music Awards díjait. A memphis-i Cook Convention Centerben ünnepélyes gála keretein belül huszonhat kategóriában jutalmazzák a legjobbak teljesítményét. Taj Mahal és Keb’ Mo’ együttműködése két díjat eredményezett, de a két kiváló muzsikus külön-külön is kapott szobrot, míg Rick Estrin három díjat vihetett haza.



A díjazottak:

Acoustic Album
Doug MacLeod: Break The Chain

Acoustic Artist
Taj Mahal

Album
Taj Mahal & Keb’ Mo’: TajMo

B.B. King Entertainer
Taj Mahal

Band
Rick Estrin & The Nightcats

Best Emerging Artist Album
Southern Avenue: Southern Avenue

Contemporary Blues Album
Taj Mahal & Keb’ Mo’: TajMo

Contemporary Blues Female Artist
Samantha Fish

Contemporary Blues Male Artist
Keb' Mo'

Historical Album
Luther Allison: A Legend Never Dies (Ruf Records)

Instrumentalist - Bass
Michael ’Mudcat’ Ward

Instrumentalist - Drums
Tony Braunagel

Instrumentalist - Guitar
Ronnie Earl

Instrumentalist - Harmonica

Jason Ricci

Instrumentalist - Horn

Trombone Shorty

Pinetop Perkins Piano Player

Victor Wainright

Instrumentalist - Vocals
Beth Hart

Rock Blues Album
Walter Trout: We're All In This Together

Rock Blues Artist
Mike Zito

Song
Rick Estrin: The Blues Ain't Going Nowhere (Rick Estrin & The Nightcats: Groovin' In Greaseland)

Soul Blues Album
Robert Cray & Hi Rhythm: Robert Cray & Hi Rhythm

Soul Blues Female Artist
Mavis Staples

Soul Blues Male Artist

Curtis Salgado

Traditional Blues Album

Monster Mike Welch And Mike Ledbetter: Right Place, Right Time

Traditional Blues Female Artist
Ruthie Foster

Traditional Blues Male Artist

Rick Estrin

hoati


25 év blues – Homesick Mac és a Rambling Blues Trio koncertje
2018-05-05 | koncertajánló


Király Vajk gitáron, kazoo-n és ukulelén játszik. Gitárosként a finger picking és a slide technikák híve. Legfőbb inspirációja, később mentora a jugoszláv születésű, hazánkban többször megfordult Homesick Mac volt, akinek tanácsára kezdett el koncertezni. Első fellépését 25 éve adta, a negyedszázados évfordulót közös zenéléssel ünneplik meg.



A szabadkai születésű fingerstyle–slide gitáros, Macan, azaz Homesick Mac hosszú ideje már Svédországban él. Ugyan sohasem tette be a lábát az Egyesült Államokba, de a gitárjátéka alapján akár dél-kaliforniai származású is lehetne. Kelet-Európa egyik legjelentősebb akusztikus blues gitárosaként, energikus, pontos és élettel teli játékstílusával kitűnően idézi fel a korai blues és country blues stílusvilágát. Néhány név, akikkel együtt játszott az elmúlt 35 esztendőben: Lousiana Red, Sam Mitchell, John Hammond és Johnny Mars. Szerbiai zenekara, a legendás Blues Trio („The smallest trio in the world”, miután Pera Joe szájharmonikással ketten vannak) többek között már a zentai Mojo Club 1991-es nyitóbuliján is fellépett. Király Vajk 1992-ben találkozott Macannal egy szegedi koncertjén, aminek következtében véglegesen megfertőződött a blues-zal. Ezért kerülhetett sor 1993. május 14-én első fellépésére, kereken 25 évvel ezelőtt. Király a szép jubileumnak az ünneplésére meghívta Homesick Mac-et, nem csak a visszatekintés vagy nosztalgiázás miatt, hanem hogy igazán jól induljon a következő negyedszázad is. A szegedi Hungi Vigadóban május 14-én tartandó esten fellép még a Rambling Blues. A zenekart Vajk 1994-ben hozta létre, 1996-ban alakult ki a jelenleg is rendszeresen koncertező felállás Hrabovszky Tamással és Szabó Csabával.

Az alábbi beszélgetés Király Vajk pályafutása 20. évfordulója kapcsán 2013-ban jelent meg a Rockinformban. Az interjút Szibilla készítette.

Sok zenekar nagy csinnadrattával ünnepli meg az évfordulóit, de talán még több olyan klubzenekar létezik, akik az élőzene „napszámosaiként” csak csendben teszik a dolgukat... Király Vajkról, a Rambling Blues Trio frontemberéről régóta tudok, mintha mindig is jelen lett volna a hazai blueséletben, de csak véletlenül értesültem arról, hogy egy igen figyelemreméltó évfordulója érkezett el idén. A szegedi bluesman anno a 20-30-as évek tradicionális blues dalaival kezdett koncertezni. Merész vállalkozás volt ez akkor is, hiszen az akusztikus blues tipikus rétegzene. Vajk ennek ellenére kitartott álma mellett: a kezdetektől napjainkig 1160 koncert, 130 város, és 9 ország áll már mögötte. Időközben eltelt húsz év, de még mindig az élő, akusztikus gitárzene a mindene.

A szüleid is zenészek, így gondolom eleve nem állt olyan távol tőled a zene szeretete.
Szüleim a Szegedi Szimfonikus Zenekar alapító tagjai voltak, édesapám vadászkürtön, míg édesanyám hegedűn muzsikál. Zenei iskolába jártam, illetve zongorán és vadászkürtön is tanultam gyermekkoromban, aztán a gimnáziumi években belépett a gitár az életembe. 1991-ben kaptam egy felvételt három blues dallal, és alig akartam elhinni, hogy ezt egy ember játssza: ekkor ismerkedtem meg a finger picking technikával. A mérföldkő ezután Homesick
Mac 1992-es szegedi koncertje volt, ahol összebarátkoztunk – azóta is tartjuk a kapcsolatot –, és ő tanácsolta nekem, hogy játsszak emberek előtt, ne csak otthon. Így történt, hogy 1993 májusában, 19 évesen alig félórás műsorral már felléptem a szegedi Mojo Klubban. Ettől kezdve úgymond folyamatosan színpadon vagyok. Eleinte szólóban, majd később csatlakozott Hrabovszky Tamás szájharmonikás barátom, végül 1996-ban, Szabó Csaba dobos csatlakozásával alakult ki a ma is változatlan trió formáció. Igen, 17 éve...



A Rambling repertoárja milyen szempontok alapján alakult ki?
Miután a 20-as, 30-as években rengeteg szuper blues dal született, amellett tettem le a voksomat, hogy saját dalok helyett ezeket ismertessem meg a nagyközönséggel, persze kicsit feldolgozva, „ramblingesítve”. Ez egy „Mission from God”, ugye a Blues Brothers című film után szabadon. A blues sokszínűségét szerettem volna megismertetni a nagyközönséggel, ugyanis Magyarországon a 90-es években sok ember számára a blues kizárólag a Hobo Blues Band zenéjét jelentette, ami persze nagyszerű muzsika, de a blues jóval sokrétűbb műfaj. Amint tudjuk, a legtöbb mai zene gyökerét ehhez lehet visszavezetni.

Akik ismernek, jól tudják, hogy hangszerekkel is foglalkozol. Hogy indult ez az érdeklődés az életedben?
Rainer Wöffler nevű német blues gitáros barátomhoz az 1990-es évek közepétől rendszeresen kilátogattam Münchenbe utcazenélni, valamint hatalmas blues-gyűjteményéből kazettákra másolgatni a „kincseket”. Egy alkalommal meglátogattam a munkahelyén, egy hangszer nagykereskedésnél, ahol azonnal alkalmam is nyílt besegíteni egy érkező konténer kipakolásánál. Kipróbálva az érkezett gitárokat, rájöttem, hogy ezekre igencsak lenne igény Magyarországon is. A következő hetekben nappal ott dolgoztam és figyeltem, este meg az utcán zenéltem. Amikor hazajöttem, rögtön nekiláttam itthon is a munkának, a vállalkozásom felépítésének. Jelenleg a Forte Music Hangszernagykerrel közel 20 márka kizárólagos hazai képviseletét látjuk el. Egy kis érdekesség, hogy egy jókor, jó helyen elcsípett megjegyzésből kiindulva, másféléves előkészítés, tesztelés után, 2001-ben elkezdtem gitár-rezonátorokat gyártatni, amik olyan jó minőségűre sikeredtek, hogy a mai napig rendszeresen exportálom azokat Németországba, az USA-ba, de a legnagyobb mennyiséget Kínába. Fantasztikus érzés, nagy büszkeség meglátni az általunk készített rezonátorokat a legkülönbözőbb márkájú rezonátoros hangszerekben, amelyek a világ legtávolabbi csücskeibe is eljutnak.

Gratulálok! Mielőtt befejeznénk, kérlek mesélj egy másik projektedről, a Blues B.R.Others Show-ról!
2000-ben, egy felkérésnek eleget téve hoztuk össze a Blues B.R.Others bandát szegedi blues zenész barátokkal, a szilveszteri Álomalapítás rendezvényre, ami a Dóm téri nagyszínpadon került bemutatásra – a fellépők közül egyedül mi játszottunk élőben. Ennek a show-nak olyan kedvező fogadtatása volt, hogy végül úgy döntöttünk, folytatjuk. Így is lett, a mai napig működik a csapat, bár a nagy létszám miatt ritkábbak a fellépések. 2005-ben egy koncert DVD-t is kiadtunk, a beszédes Egy koncert címmel.

Jövőbeli terveid?
Simán el tudom képzelni magam nyugdíjasként is a színpadon, azaz a zenélés megmarad, amíg meg tudom emelni a gitárt. Vagy ha a kezembe teszik. A Rambling Blues Triónál elég szép repertoár állt fel az évek során, de nagyon régóta tervezzük azt is, hogy magyar nyelven is előadunk több dalt, és persze folyamatosan igyekszünk kicsit újítani a hangzásunkon. A Ramblinggel 2000-ben készítettünk Tissassippi címmel egy lemezt, azóta nem készült új, de már igencsak érik... Ha összeáll az új műsor, azt mindenképpen lemezre vetjük.

hoati


Lemezbemutató koncertet ad a Voodoo Papa
2018-04-25 | koncertajánló


Május 3-án mutatja be első lemezét a Voodoo Papa. A koncerten egy-egy dalban Ferenczi György és Szokolay Dongó Balázs működik közre, az esten fellép még Demény Gergő is.



A Voodoo Papa két multiinstrumentalista jóbarát, Szert Zsigmond (dob, szájharmonika) és Fejér Simon Pál (gitár, ének) nagyzenekari hangzást idéző, elsöprő energiájú formációja. A zenekari név a tagok Jimi Hendrix iránti tiszteletéből született, az öt éve alakult duó zenei világa kettejük közös múltjából táplálkozik. A Voodoo Papa varázslat a zenei sokszínűség mellett a dalszövegek erejében rejlik: a költői, mégis egyszerű gondolatiság a mai ember világlátását, mindennapi problémáit, érzelmeit tükrözik, embereknek szólnak emberekről, élethelyzetekről. Bemutatkozó albumuk a napokban lát napvilágot. “A lemez címadó dala a Remete című szerzeményünk lett. A közönség kedvence ez a nóta, és a mi szívünkhöz is nagyon közel áll.” – mesél Fejér Simon Pál az albumról. A szerzői kiadásban megjelenő anyag csakis saját, magyar nyelven megszólaló dalaikat tartalmazza. A lemezbemutató koncertre május 3-án a fővárosi EllátóHázban (1074 Budapest, Dob u. 19.) kerül sor, vendégként egy-egy számban Ferenczi György és Szokolay Dongó Balázs működik közre. Az estet Demény Gergő, a „percussive fingerstyle” gitározás sajátos hazai képviselője nyitja.

hoati

Update: A lemezbemutató koncert betegség miatt elmarad!


Tükröd vagyok - itt a Soulbreakers legújabb lemeze
2018-04-19 | koncertajánló


Miután a 2016-os X-Faktorban a zenekarok sorában az előkelő 2. helyet vívta ki magának a Soulbreakers, a csapat most egy új, magyar nyelvű dalokat tartalmazó albummal örvendezteti meg a heavy soul műfajának hazai rajongóit. A lemezbemutatónak a Muzikum ad otthont.

A Soulbreakerst nyolc éve Ratkóczi Huba alapította, aki eredetileg gitáros, ebben az együttesben azonban basszusgitáron játszik. A Napokon zenekarból csatlakozott hozzá Mózes Zoltán. Az alapítók között volt még Péter Gábor és Radovics László ’Kyru’ is. Őket a ’90-es évek legendás rhythm & blues formációjából, a Kyru Gotta Humble-ből ismerhetjük. Egy tagcserét követően 2013 óta az együttes énekesnője Pleszkán Écska. Bemutatkozó lemezüket 2015-ben jelentették meg, melyen alapvetően a soul, a blues és a rock világából építkeztek. Az album Űrbőpusztán, egy régi magtárépület harmadik emeletén kiépített stúdióban került rögzítésre. A zenekar 2016-ban jelentkezett az X-Faktorba, mert szerették volna az általuk képviselt muzsikát a nagyközönséghez eljuttatni. Bekerültek a tizenkét döntős produkció közé, és ott a 2. legjobb együttesként végeztek, így ezen elképzelésüket nagyrészt sikerült megvalósítaniuk. A közelmúltban stúdióba vonultak, hogy elkészítsék új anyagukat. Míg a Beat Up! elsősorban angol nyelvű dalokat tartalmazott, addig a Tükröd vagyok címmel megjelenő kislemez nótái már magyar nyelvűek. A lemezbemutató koncertre április 27-én kerül sor a fővárosi Muzikumban. A Soulbreakers tagjai több éve jó barátságot ápolnak a Liszt Ferenc-díjas gitárvirtuóz, zeneszerző, érdemes művész Tátrai Tiborral, aki ez alkalommal ismét elfogadta meghívásukat, hogy jelenlétével és játékával tovább emelje az est fényét. A koncerten az együttes énekesnője egy különleges, egyedi ruhát visel majd, melyet direkt erre az alkalomra tervezett számára Katona Dóri Julis, a renaiChance alapítója. A márka régi ruházatot, lakástextileket használ fel kollekcióihoz, melyekben egyedi tervezésű ruhák, táskák, kiegészítők szerepelnek. Az est másik fellépője a hazai blues-rock szcéna méltán elismert power triója, a Bűdi Szilárd nevével fémjelzett Jazztelen zenekar.

hoati


Májusban zárul a Blues Session koncertsorozat évadja
2018-04-15 | koncertajánló


Májusban öt esttel zárul a Blues Session koncertsorozat ötödik évadja a Muzikumban. Két külföldi előadót is megtekinthetnek az érdeklődök: a Classic Rock magazin által „nemzeti blues kincs” címmel illetett Danny Bryant Angliából érkezik, míg a hazánkban már többször megfordult Homesick Mac Szabadkán született, de jó ideje már Svédországban éli életét.



Tervezett koncertek
május 03. – Stoned - 100 % Rolling Stones 15. születésnapi koncert
május 05. – EC70 - Eric Clapton Tribute Band
május 15. – Homesick Mac
május 18. – Danny Bryant
május 19. – Fekete Jenő & Chuck Berry Rock ’n’ Rollers

A Muzikum Klub & Bisztró elérhetőségei
1088 Budapest, Múzeum utca 7.
Nyitva tartás: hétfő - szombat, reggeltől estig
Online jegyvásárlás: http://tixa.hu/muzikum_klub
E-mail: info@muzikum.hu
Web: http://muzikum.hu, http://www.facebook.com/MuzikumKlub

hoati


Harmadszor lép fel hazánkban Ryan McGarvey
2018-04-08 | koncertajánló


Bár még csak a harmincas évei elején jár, mégis rengeteg zenei díjat tudhat a zsebében Ryan McGarvey, aki immár harmadik alkalommal érkezik Budapestre. A 2010-es Crossroads Guitar Festival fellépői közé beválasztott, a Guitar Player Best New Talent versenyét megnyerő blues-rock gitáros a legnagyobb nevek elismerését is kivívta már zenéjével.

Ryan McGarvey 1986. október 30-án az új-mexikói Albuquerque városában született. A zenével szülei lemezgyűjteménye révén ismerkedett meg: a klasszikus rock nagyjain nőt fel, majd beleszeretett a bluesba. Eleinte Robert Johnson, Elmore James, John Lee Hooker, B.B. King, Albert King és Freddie King felvételeit hallgatta, később olyan kortárs blues előadók váltak kedvenceivé, mint Kenny Wayne Shepherd, Chris Duarte és Joe Bonamassa. Első sikerét 2006-ban a Guitar Center szervezésében évente megrendezésre kerülő Guitarmaggeddon: Next King Of The Blues verseny megnyerésével érte el. A rákövetkező esztendőkben megszámlálhatatlanul sok rangos díjat nyert világszerte, és a legnagyobbak elismerését is begyűjtötte, hiszen Jeff Beck, B.B. King és Joe Bonamassa is felfigyelt rá. Pályafutása egyik legnagyobb sikerének tartja, hogy Eric Clapton négyezer versenyző közül beválasztotta a 2010-es chicagói Crossroads Guitar Festival fellépői közé. Eddig összesen három lemezt adott ki, mindegyikről elmondható, hogy csakis saját szerzeményei szerepelnek rajta. Jelenleg új albumán dolgozik és első koncertlemeze is hamarosan megjelenik. A hónap végén Európa turnéra indul, mely keretén belül immár harmadik alkalommal hazánkba is ellátogat. A budapesti Analog Music Hallban (1116 Budapest, Kondorfa u. 8.) adandó koncerten McGarvey társai Logan Miles Nix dobos és Carmine Rojas basszusgitáros lesznek. Ez utóbbi zenész sokáig Joe Bonamassa együttesében játszott, de dolgozott Tina Turner, B.B. King, Stevie Wonder, Eric Clapton, Al Green, Herbie Hancock és David Bowie oldalán is.

Belépő: elővételben 3500 Ft, a koncert napján 4500 Ft.
Jegyek kaphatók személyesen az Analog Music Hallban, a Musicland lemezboltban és a HangszerPlaza áruházban, valamint online a www.tixa.hu/lots-music weboldalon.

hoati


Folyamatosan fejlődök - interjú Tommy Katonával
2018-03-28 | beszélgetések


Tommy Katona, azaz ifj. Katona Tamás nyolc évesen kezdett gitározni tanulni, sokan jogosan csodagyerekként tekintettek rá. A harmincas éveiben járó muzsikus jelenleg Texasban él, de néhány nap múlva hazalátogat, hogy Budapesten a Gary Moore Emlékesten lépjen fel.

Már több mint tíz éve Texasban élsz, zenélsz. Mennyire találtad meg a számításodat?
Szerencsére megtaláltam, amire igazából eleinte nem is számítottam. Annak idején csak remélni tudtam, hogy valamit tudok majd kezdeni azzal, amit elkezdtem. Rengeteg türelem, kitartás és támogatás kellett, meg persze a gyakorlás és a tapasztalatok. Én nagyon hittem ebben, mázlista vagyok, hogy jól alakultak a dolgaim. Az, hogy mellettem van a feleségem, aki magyar és magyarul is szeret, a legtöbbet segít nekem lelkileg. Enélkül nem működne.

Meg tudsz élni csak a zenélésből?
Hála istennek, igen. Sok év kellett hozzá, hogy ez önállóan sikerüljön, de szerencsés helyzetben vagyok, mert a zenekarom is folyamatosan fejlődik, megyünk előre, rengeteg koncertem van. Emellett a gitároktatásom is sokat tökéletesedett az elmúlt évek során. Rengeteget tanultam és tanulok ebből, nagyon sokat fejleszt emberileg és persze zeneileg is.

Korábban a Hamiltone gitárcég reklámembere voltál. Létezik még ez a kapcsolat?
Igen, jóban vagyunk, bár mostanság más hangszereken játszom legtöbbször, persze időnként előveszem a Hamiltone gitárt.

Jelenlegi zenekarod a Texas Flood. Csak példaképed, Stevie Ray Vaughan számait játsszátok?
Nem, most már sokkal több rétegű a banda. Évekig játszottuk ugyanazokat a számokat, nem keveset, rengeteg munka van benne. Ezeket bármikor elővehetjük, ha arról van szó, viszont rengeteg új anyagon dolgoztunk, meg dolgozunk a mai napig. Kell a változatosság, így frissebben tudunk zenélni és mindig 100%-on tudunk teljesíteni. Sok más blues feldolgozást is játszunk, illetve jó néhány saját szerzemény is született az elmúlt években. Sokféle zenét hallgatok és táplálkozom belőle folyamatosan.

Mennyire keresett a zenekar? Csak Texasban vannak fellépéseitek?
Nagyon sokat zenélünk, átlag évi százhatvan vagy több koncert van. Sokfele hívnak, főleg Texasban, de már évek óta utazunk a környező államokba, illetve a keleti-partra is. Tavaly első alkalommal meginvitáltak Mexikóba egy pihenő központba. Csodálatos élmény volt! A hosszú távú tervem és álmom is egyben, hogy elhozzam a bandát Európába. Ezen még dolgozunk, de jók a reményeink, hogy sikerülhet.

A napokban hazalátogatsz, hogy a Gary Moore Emlékesten lépj fel. Mit jelent számodra Gary zenéje?
Nagyon hasonló érzést kelt bennem, mint Stevie zenéje. Imádom! Tele van érzelemmel, szívvel, fájdalommal, emellett nagyon virtuóz. Rengeteget hallgatom, mert sokoldalú, nagyon inspiráló és újabbnál újabb dolgokat tanulok meg emiatt, ettől pedig fejlődök folyamatosan, ami nekem rendkívül fontos. Nagyon várom már a koncertet, nagyon megtisztelő számomra, hogy ott lehetek ezen, és egy újabb oldalammal állhatok elő az otthoni közönségnek.

Itthon léted alatt saját fellépésed nem is lesz. Szándékosan alakítottad ezt így?
Így alakult most, nem is lenne rá idő. Csak a Gary Moore Emlékest miatt megyek haza néhány napra, aztán utazom vissza másnap reggel, mert a hétvégén már koncertek vannak. Majd megyek hosszabb időre is, akkor biztosan fogunk szervezni egy önálló fellépést.

hoati


Az European Blues Challenge-n történt
2018-08-23 | kritika


Idén a norvégiai Hell város adott otthont az European Blues Challenge-nek. A rendezvényre az European Blues Union tagországai jelölhetnek országonként egy-egy előadót, zenekart.

Az idei fellépők névsora:
Suba Attila & The SoulFool Band (HU), Kathy Boyé & The DTG Gang (FR), The Ragtime Rumours (NL), Johnny Big Stone & The Blues Workers (ES), LaVendore Rogue (GB), Krakow Street Band (PL), The Heritage Blues Company (LU), Tammepold, Roots & Kadakas (ES), Greyhound´s Washboard Band (DE), Slim Butler (FI), Kiero Grande (SK), AXiS (RO), Amaury Faivre Duo (CH), Vítor Bacalhau (PL), Fried Okra Band (DK), Ed And The Gators (BE), Joakim Tinderholt And His Band (NO), Dobre Rano Blues Band (CZ), Julia and The Basement Tapes (SE), Don Leone (IT), Kutscher's Blues Band (AT)



Embert próbáló feladat volt végighallgatni mind a huszonegy együttest, szerencsére akadt köztük jó néhány, akikért megérte elutazni ennyire messze. Az European Blues Challenge már március 15-én, csütörtök este megkezdődött. A rendezvénynek otthont adó Scandic Hotelben szállásoltak el mindenkit, és ennek a szállodának a bárjában, illetve a koncerttermében tartották a fellépéseket. A nulladik napon két norvég együttes mutatkozott be. Először a Rita Engedalen & Her Trio lépett a színpadra, tisztességes, de számomra nem túl izgalmas szettet adtak, nyilván nem segített megnyerni a szimpátiámat, hogy két Janis Joplin dalt is elővezettek. Tényleg rendesen megtanulták a bluest, hangszeresen is remekeltek, csak épp valami kis többlet hiányzott a játékukból. A második csapat viszont teljesen levett a lábamról. Az Eric Slim Zahl & The South West Swingers igazán hozta mindazt, ami végett érdemes blues koncertekre járni: elképesztő hangszeres tudás, finom ízléssel vegyítve, ráadásul a főhős úgy szórakoztatja a népet, hogy vicces, de sohasem kínosan jópofáskodó. Jók a saját számok, mind zeneileg, mind a szövegek terén, szóval nagyon pozitív meglepetést okoztak. Körülbelül a Nick Curran féle blues muzsika az övék, sok boogie-s zongora, erőteljes New Orleans-i fűszerezéssel, nagyon ízléses, sohasem tolakodó gitár á la T-Bone Walker, Johnny Guitar Watson, plusz a három King. Később beszélgettem velük, az énekes és a basszusgitáros kolléga jó fejjel magasabb volt nálam, tényleg felnéztem rájuk.



Másnap a hazai Suba Attila & The SoulFool Band koncertjével indult maga az össznépi versengés. Minden előadó 20 percet kapott és 10 perc maradt az átszerelésekre. Szerencsére a helyi csapat felkészült és profi volt, így ezt a menetet percre pontosan tartották mindkét nap. Attiláék soulos, funkos programja nagy sikert aratott, a srácok tényleg bevetettek mindent, hogy egy lehengerlő produkciót vigyenek színre. Ha marad ez a felállás, és folytatják ezt az utat, pár év alatt egy igazán jó produkcióvá nőheti ki magát a dolog. Láthatóan a szakmabelieknek is tetszett a műsoruk, mert két-három meghívást sikerült azonnal lekötniük.
Nem sorolnám fel az összes produkciót, aki kíváncsi rájuk, az a Google segítségével mindent megtudhat. Számomra a legérdekesebb, legszínvonalasabb az alábbi néhány formáció volt.

The Ragtime Rumours - Hollandiából érkezett az idei győztes banda. Igen viszontagságos volt az útjuk, a kocsijuk lerobbant valahol Dániában, így 54 óra alatt jutottak el Hellbe. Nekem egyből nagyon megtetszett a produkció, és a jelek szerint így volt ezzel a zsűri is. Zenéjükben a Django Reinhardtos gypsy jazz keveredik a hagyományos blues elemeivel, miközben a gitáros Marc Ribotra emlékeztető kreatív szólókkal viszi el új dimenziók felé a dalokat. Nem túl nagy meglepetésünkre kiderült, hogy az egész csapat komoly Tom Waits rajongó.
LaVendore Rogue - Az UK Blues Federation nevezésének köszönhetően indultak. Erőteljes Captain Sparrow fétis mellett dögös slide alapú blues rockot produkáltak. Nehezen tudnák tagadni, hogy Ian Siegal a példaképük. Nekik lesz esélyük rock fesztiválokon is próbálkozni.
Vítor Bacalhau - Portugália idei indulói, a zsűri nekik ítélte a harmadik helyezést. Tisztességes blues trió, rengeteg gitárszólóval. Tetszett, hogy sok dinamikát vittek a játékba, viszont nem volt meg a gitárszólókban az a történetmesélős attitűd, ami a legnagyobbak játékát jellemzi. Vítor mondjuk még nagyon fiatal, tehát jó eséllyel sokat fog még fejlődni.



Fried Okra Band - Koppenhágai trió, láthatóan a North Mississippi Allstars, illetve a Black Keys által újra divatba hozott műfaj mellett tették le a voksot. Erőteljes, karizmatikus gitáros-énekes mögött egy bitang jó ritmusszekció áll. Aki szereti a Junior Kimbrough, R.L. Burnside és az Othar Turner féle varacskos észak Mississippi bluest, annak ez egyből be fog jönni, de az átlag rock fanok, akik megvették már a jegyüket a nyári Nick Cave koncertre, azok is jól fognak szórakozni, ha belefutnak a zenekarba. Ők kapták a 2018-as EBC második díját.
Ed & The Gators - A belga versenyzők nagyon magas színvonalon, komoly rutinnal adták elő, amit csinálnak, egy szempontból maradtak le a többiek mögött, hogy nagyon sok feldolgozás volt a repertoárjukon. A szájharmonikás-énekes Ed hiteles, jó előadó, a gitárosuk, Arne Demets produkciója állt legközelebb az olyan óriásokéhoz, mint pl. Ronnie Earl.
Joakim Tinderholt and His Band - A helyi csapat szerintem idén is nagyon erős produkciót mutatott be. Ehhez persze hozzátartozik az is, hogy Skandináviában (és azon belül is főleg Norvégiában) rettentő irigylésre méltó a blues helyzet. Van vagy egy tucatnyi nagyon színvonalas nemzetközi súlyú blues fesztivál, mindegyik országban erőteljes aktivitású a helyi blues szövetség, és nemzetenként számolhatunk legalább egy-egy tucat, kifejezetten a bluesra szakosodott klubbal is. Joakim együtteséről kb. hasonlókat tudnék mondani, mint Eric Slim Zahl csapatáról, kicsit olyan érzésem volt, hogy ők a kistesók. Nagyon lendületes, swinges blues, magas színvonalon elővezetve.
Don Leone - Szardíniáról jött duó, ami gyakorlatilag a gitáros, dobos, vokalista one man bandje, kiegészítve egy énekessel. Jó produkció, akikkel simán összefuthatunk valamelyik utcazene fesztiválon. Nem váltották meg nekem a világot, de jól szórakoztam.



A verseny után mindkét nap volt jammelés a bárban felállított kisszínpadon, ahol szinte mindenki újra megmutatta magát, az egyetlen árnyoldala a dolognak az volt, hogy a skandináv pedantéria azt is jelentette, hogy úgy nagyjából hajnali két óra körül lehúzták a rolót és onnantól kezdve nem nagyon lehetett folytatni a party-t. Mi máshoz szoktunk…
Az idei pokoli fagyos helyszín után jövőre a Portugáliához tartozó Azori-szigeteken lesz megtartva kilencedik alkalommal az European Blues Challenge, ahol azon túl, hogy jó az idő, szép a környezet, a norvég 3000 Ft helyett kb. 1 euróért lehet hozzájutni egy korsó sörhöz.
Igazán jó szívvel ajánlom mindenkinek ezt az élményt, érdemes új, még be nem járatott nevek koncertjeit megnézni, mert sokkal több a jó és érdekes, mint a feledhető. Aki szeretne csatlakozni és részt venni az European Blues Union munkájában, keresse fel a honlapjukat, ott elég kimerítően lehet információkat találni, de ha van kérdése, írhat nekem privátban is, és segítek, amiben tudok. Szintén csak ajánlani tudom a blues társadalom tagjainak, hogy csatlakozzanak a nagy ernyőszervezethez, a memphisi székhelyű Blues Foundationhoz.

Podlovics Péter
e-mail: peterpodlovics@gmail.com

Fotó: Christophe Losberger


Gary Moore Emlékest az A38 Hajón
2018-03-18 | koncertajánló


Ahogy 2012 tavasza óta minden évben, idén áprilisban is Budapesten találkoznak tisztelői és rajongói, barátok és családtagok, hogy egy vérbeli rock, blues-rock koncerttel adózzanak Gary Moore, az egyik legnagyobb hatású blues-rock gitáros emléke előtt az A38 Hajón.

Gary Moore, a 2011. február 6-án elhunyt gitáros lemezei és dalai generációkat érintettek meg, a több mint négy évtizedes, végtelenül színes és tartalmas pályafutása alatt a rock és blues műfajok meghatározó alakjává vált, gitárosként pedig minden további nélkül a legnagyobbak közé helyezhetjük nevét. Az összes ráaggatott szuperlatívusz és emberfeletti jelző ellenére egy egyszerű gitárosként tekinthettünk rá, ahogy saját maga számára is ez volt az egyetlen igaz és felvállalható státusz. Hét éve minden tavasszal emlékestet tartanak tiszteletére, melyre Európa számos országából és a tengerentúlról érkeznek résztvevők, vendégek. Az idén április 4-én tartandó megemlékezésre ismét eljön Gary testvére, Cliff Moore, aki saját triójával lép színpadra. A tavaly megismert fiatal angol gitáros, Ben Poole is visszatér, csakúgy mint az emlékestek másik állandó fellépője, Harrisen Larner-Main. Új vendégként üdvözölhetjük Németországból Marcus Demlt, míg hazánkat a Run For Power - Gary Moore Emlékzenekar, valamint az egyik legtehetségesebb fiatal gitáros, Somogyi Remig képviseli. További remek hír, hogy a közel három órás nemzetközi megemlékezés kedvéért hazalátogat Tommy Katona, aki 2007 óta az Egyesült Államokban él és zenél.

Az este menetrendje:
19:00 - Kapunyitás
20:00 - Kezdés (a program várhatóan 23:00 óráig tart, egy 15 perces szünettel)

Belépő: elővételben március 31-ig 4500 Ft, áprilisban és a koncert napján 5500 Ft
Jegyek kaphatók személyesen az A38 Hajón, a Musicland lemezboltban, a HangszerPlaza hangszerboltban, valamint online a www.tixa.hu és a www.a38.hu weboldalon.

hoati


Új névvel koncertezik Pribojszki Mátyás zenekara
2018-03-14 | hír


Pribojszki Mátyás, az egyik legismertebb hazai és európai szinten is jegyzett, elismert szájharmonikás, aki szólóban, különböző formációival, valamint együttesével, a Pribojszki Mátyás Banddel már keresztül-kasul bejárta Európát, több mint harminc országban koncertezett, és itthon is alig akad olyan klub vagy fesztivál, ahol ne lépett volna fel a csapat. A rendszeres külföldi turnék, korábbi tagcserék és sok esetben a nehezen kiejthető név miatt a zenekarvezető úgy döntött, hogy 2018 februárjától új névvel, de az utóbbi években már megismert zenekari tagokkal folytatja pályafutását. A Jumping Matt And His Combo név utal Pribojszki becenevére, valamint a banda egyedi zenei stílusára, ami egészen sajátos, szűk műfaji keretek közé semmiképpen sem szorítható, alapvetően vidám, improvizációkkal teli igényes blues muzsika, a dallamos jazz és a dinamikus groove keveréke, erős funky érzésekkel. Az elmúlt tizenöt évben öt nagylemez és egy DVD került piacra a Pribojszki Mátyás Band név alatt, de az aktuális anyag, amelyen a csapat jelenleg is dolgozik, már az új névvel (Jumping Matt And His Combo) fog megjelenni, előreláthatóan a nyár végén. „A lemez az elmúlt több mint húsz év kedvenc saját dalait foglalja össze, újragondolva, big bandre hangszerelve. A nagyzenekari megszólalás régi álmom volt, és mivel az elmúlt években több nagyszerű közös koncertünk is volt a Pénzügyőr Big Banddel, így felkértük őket egy komplett közös anyag felvételére.” - nyilatkozta oldalunknak a zenekarvezető.



A zenekar tagjai:
Pribojszki ’Jumping Matt’ Mátyás - szájharmonika, ének
Szász Ferenc - gitár
Molnár Dániel - dob
Csizmadia László - basszusgitár

Eddig megjelent kiadványok:
Flavours (2004)
Live In Budapest At The A38 (2006) - DVD
How Many More? (2007)
Boogie On The Ship (2010)
Treat (2013)
My stories (2016)

Web: www.jumpingmatt.com, www.pribojszki.hu

hoati


Magyar induló az European Blues Challenge-en
2018-03-11 | hír


2018. március 15-17. között ismét megrendezik az European Blues Challenge-et. A Norvégiában tartandó rendezvényen hazánkat a Suba Attila & The SoulFool Band képviseli.

Az European Blues Uniont 2010-ben fesztivál- és koncertszervezők, klubok, blues magazinok, újságírók, fotósok, független lemezkiadók, rádióműsor-vezetők és zenészek egy csoportja hozta létre abból a célból, hogy a blues zene Európában reflektorfénybe kerüljön. Az elhatározás megvalósulása érdekében évről évre megrendezik az European Blues Challenge-et, mely eddig Németországban, Franciaországban, Litvániában, Belgiumban, Olaszországban és Dániában került megtartásra, míg idén a norvég Hell városa ad otthont neki. A versenyen huszonegy európai ország egy-egy zenekara indul, hazánkat a Gastroblues Fesztiválnak köszönhetően a hat éve létező Suba Attila & The SoulFool Band képviseli. Érdekesség: Szlovákia színeiben a felvidéki magyar muzsikusok alkotta, a sumperki tehetségkutatót, a Blues Aperitivet frissen megnyert Kiero Grande mutatkozik be. A három napos eseményen a koncertek mellett szakmai konferenciákat és vásárt is tartanak.



Az European Blues Challenge idei fellépői:
március 16.: Suba Attila & The SoulFool Band (HU), Kathy Boyé & The DTG Gang (FR), The Ragtime Rumours (NL), Johnny Big Stone & The Blues Workers (ES), LaVendore Rogue (GB), Krakow Street Band (PL), The Heritage Blues Company (LU), Tammepold, Roots & Kadakas (ES), Greyhound´s Washboard Band (DE), Slim Butler (FI), Kiero Grande (SK)

március 17.: AXiS (RO), Amaury Faivre Duo (CH), Vitor Bacalhau (PL), Fried Okra Band (DK), Ed And The Gators (BE), Joakim Tinderholt And His Band (NO), Dobre Rano Blues Band (CZ), Julia and The Basement Tapes (SE), Don Leone (IT), Kutscher's Blues Band (AT)

hoati


Budapesten is fellép a Sonia és a Blues and Roll
2018-03-04 | koncertajánló


Sonia Zambrano, a szép emlékű Sonia és a Sápadtarcúak énekesnője, „Janis Joplin magyar hangja” hosszabb kihagyás után tavaly tért vissza a színpadra. Új együttese, a Sonia és a Blues and Roll túl van néhány vidéki fellépésen, a fővárosban március 16-án mutatkozik be.



Több mint huszonöt éve annak, hogy a Sonia és a Sápadtarcúak zenekar megalakult. Az együttest az 1991-ben Peruból Magyarországra érkezett Sonia Zambrano hozta létre. A ’90-es években rendszeresen felléptek az ország blues klubjaiban, de bemutatkozási lehetőséget kaptak a John Mayall’s Bluesbreakers és Carlos Santana előzenekaraként is. Három lemezt rögzítettek, az első kettő bluesos hangvételű volt, a harmadik album anyagát a latin-rock világa ihlette. Sonia a zenekar feloszlását követően számos formációban (Janis Joplin Emlékzenekar, The Hoochie Coochie Gals, Sonia and the Soulbreakers) énekelt, tavaly ismerkedett meg a Blues and Roll tagjaival, akikkel Sonia és a Blues and Roll néven kezdett el koncertezni. A repertoár Sonia korábbi dalaiból és a Blues and Roll műsorából került összeállításra, így hallhatunk többek között Janis Joplin, Beth Hart, Shemekia Copeland, Jimi Hendrix, Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan, Rolling Stones, Doors, Buddy Guy, Robert Cray és 4 Non Blonds szerzeményeket is. A zenekar tagjai: Sonia – ének, Pfeiffer Ágos – gitár, Pfeiffer Gábor – basszusgitár, Pataki László – dob, Áron Andrea – billentyűs hangszerek. Néhány vidéki fellépésen már túl vannak, a budapesti bemutatkozásra március 16-án a közelmúltban nyílt Kakas Kunsztban (1072 Budapest, Dohány utca 56.) kerül sor.

hoati


Folytatódik a Blues Session koncertsorozat
2018-02-24 | koncertajánló


Tavasszal ismét kiváló koncerteket tekinthetnek meg az érdeklődők a Blues Session koncertsorozat keretén belül a Budapest VIII. kerületben fekvő Muzikum Klubban.



Tervezett koncertek
március 02. - Lars Kutschke & The BP Connection feat. Fekete Jenő
március 03. - Pribojszki Mátyás Band feat. Bill Barrett & Lazy Brad Lewis
március 07. - Big Mouflon
március 09. - Mojo Workings
március 17.  - Chuck Berry Emlékest
március 24. - Magyar Atom
március 30. - Meghívás bluesra – Hobo akusztikus koncertje vol. 2
április 12. - Ripoff Raskolnikov Band
április 26. - Jack Cannon feat. Nagy Ádám & Petendi Tamás
április 27 - Jazztelen & Soulbreakers feat. Tátrai Tibor

A Muzikum Klub & Bisztró elérhetőségei
1088 Budapest, Múzeum utca 7.
Nyitva tartás: hétfő - szombat, reggeltől estig
Online jegyvásárlás: http://tixa.hu/muzikum_klub
E-mail: info@muzikum.hu
Web: http://muzikum.hu, http://www.facebook.com/MuzikumKlub

hoati


Budapesten lép fel Danny Bryant
2018-02-16 | koncertajánló


A Classic Rock Magazine által „nemzeti blues kincs” címmel illetett Danny Bryant tizennyolc éves korától rendszeresen koncertezik. Az angol származású gitáros az elmúlt két évtizedben hazája mellett fellépett Európa több országában, az Egyesült Államokban, valamint Kínában a Nanjing International Jazz & World Music Festivalon. Április 20-án friss albummal jelentkezik, a lemezbemutató turné keretén belül május 18-án Budapestre is ellátogat.



Danny Bryant 1980. július 26-án a Hertfordshire megyében fekvő Royston városkában született. Viszonylag későn, tizenöt évesen Walter Trout hatására kezdett el gitározni. Három év múlva már zenekarával, a RedEyeBanddel turnézott, amelyben édesapja, Ken Bryant volt a basszusgitáros, a mama pedig menedzserkedett. Az indulásnál Andy Burt ütötte a bőröket, de ő 2004-ben távozott, helyére Trevor Barr került a dobfelszerelés mögé. Az édesanya szervezőkészségét, a banda zenei színvonalát ékesen bizonyítja, hogy hamarosan olyan világsztárok előtt léphettek fel, mint Joe Cocker, Carlos Santana, Buddy Guy és Peter Green. Bemutatkozó albumuk, a Watching You 2002-ben látott napvilágot, a lemezt 2009-ben ismét kiadták. Bryant 2007-ben szerződést kötött a Rounder Records-szal, az együttműködésük három albumot eredményezett. Közülük a 2010 februárjában megjelentetett Just As I Am hozta a legnagyobb sikert, pályafutásában az igazi áttörést. 2011. szeptember 17-én Hollandiában lépett fel, az est hang-és képanyagát 2012-ben a német Jazzhaus Records Night Life címmel CD-n és DVD-n dobta piacra. A
következő mérföldkövet a 2014-ben kiadott Temperature Rising jelentette. A folyamatosan mozgásban lévő Bryant a lemezbemutató turné keretén belül az Egyesült Államokba utazott, ahol öt hétig turnézott példaképe, Walter Trout társaságában. 2015 augusztusában ismét stúdióba vonult, hogy elkészítse soron következő albumát, a Blood Money-t. A produceri feladatokat Richard Hammerton látta el, a kritikusok által magasztalt lemezen szóhoz jutott Walter Trout és a Whitesnake legendája, Bernie Marsden. Aktuális anyaga, a Revelation április 20-án lát napvilágot. Együttesével április 14-én ötven állomásos promóciós turnéra indul, hazánkban május 18-án a Muzikum Klubban (1088 Budapest, Múzeum utca 7.) lépnek fel. Az esten a társai Alex Phillips basszusgitáros, Dave Raeburn dobos és Stevie Watts billentyűs lesznek.

Belépő: elővételben 2900 Ft, a koncert napján 3500 Ft.
Jegyek kaphatók személyesen a Muzikum Klub & Bisztróban, valamint online a www.tixa.hu/lots-music weboldalon.

hoati


Új lemezzel jelentkezik a Redbreast Wilson & The Juke Joint Revival
2018-02-03 | koncertajánló


Redbreast Wilson és együttese, a Juke Joint Revival az elmúlt években töretlen lendülettel igyekezik megismertetni Észak-Mississippi zenéjét az európai közönséggel. A trió a Swampside Crawl címmel megjelenő új CD-jének a lemezbemutatóját tartja a napokban.



Redbreast Wilson tizenévesen bukkant rá egy 1966-os felvételre, amin a kor nagy Delta-blues zenészei, Skip James, Bukka White és Son House játszottak egy juke jointban. Azonnal beleszeretett ebbe a stílusba, különösképpen Bukka White zenéje fogta meg. Ekkor eldöntötte, hogy ilyen muzsikát fog játszani, rezonátoros gitáron, slide-gyűrűvel az ujján. Kezdetben bárokban, utcán, kis fesztiválokon zenélt, rendszerint szólóban. Később felvetődött az együttes ötlete, a rezonátoros gitár helyett elektromos gitár, dob és basszus. Így született meg a 2015 augusztusa óta működő Juke Joint Revival, ami a hillstomp boogie stílusában ötvözi a ’20-as, ’30-as évek delta blues zenéjét a ’60-as, ’70-es évek Észak-Mississippi-i előadóinak világával. A kontinensen ritkaságnak számító zenét játszó Redbreast Wilson & The Juke Joint Revival már megalakulásakor magára vonta figyelmet, így többek között olyan előadókkal is egy színpadra léphettek, mint a British Blues Awards nyertes Ian Siegal, a 2013-as International Blues Challange nyertes Little G Weevil, vagy éppen a Quimby. Első hanganyagunk, a Hillstomp Boogie 2015 végén jelent meg. Az öt felvételt felvonultató EP koncepciója döntően az volt, hogy megmutassák, miként lehet a tradicionális Észak-Mississippi-i muzsikát 21. századi hangzásvilágba átültetni, úgy hogy megőrizze a folkzenei jellegét, ha úgy tetszik, az archaikusságát. A trió február 8-án Swampside Crawl címmel új albummal jelentkezik, a lemezbemutató koncertnek a budapesti Mika Tivadar Mulató ad otthont. Vendégként fellép az ország egyik legkiválóbb szájharmonikása, KC Brown, az estét a kirobbanó energiájú country-rockabilly trió, a Dynamite Dudes nyitja.

hoati


Digitálisan megjelentek a Mini lemezek
2018-01-28 | hír


A magyar progresszív rock egyik vezető együttese a Mini, amely 1968-as megalakulása óta megszakításokkal mind a mai napig működik, Török Ádám vezetésével. 1978-1983 között az együttes négy nagylemezt készített a Hungaroton Pepita márkájánál. A Vissza a városba 1978-ban, az Úton a Föld felé 1979-ben, a Koncert 1980-ban, míg a Dzsungel 1983-ban jelent meg. Kiemelkedően sikeres volt a ’70-es és a ’80-as évek fordulóján a zenekar, ezeket az éveket a Tabánban, a Budai Ifjúsági Parkban és másutt tartott nagy koncertek fémjelezték, így a LP-k is szép sikert arattak az akkori vevőközönségnél. Török Ádám születésének hetvenedik, a Mini megalakulásának ötvenedik évfordulója alkalmából megjelent Mini 50 - Jubileumi gyűjtemény díszdobozba foglalva teszi közzé a négy lemez digitális kiadását. Az egyes albumok az eredeti borítóik kicsinyített másolatában vehetőek kézbe, részletes kísérő tanulmány egészíti ki őket. A kiadás korlátozott, csak 300 példány készült.

CD 1 - Mini: Vissza a városba (1978)

1. Fekete gép 5:05 / Németh Károly – Török Ádám
2. Vissza a városba 5:32 / Török Ádám
3. Rakétaember 4:33 / Németh Károly – Török Ádám
4. Körbe-körbe 6:07 / Németh Károly
5. Héja tánc 3:35 / Németh Alajos
6. Vénuszdal 3:53 / Németh Alajos – Török Ádám
7. Hangok és jelek egy nem azonosított repülőtárgyról (UFO) 7:36 / Németh Alajos – Német Károly – Török Ádám
8. Játék-rock 4:06 / Németh Alajos – Németh Károly- Török Ádám

CD 2 - Mini: Úton a Föld felé (1979)

1. Úton a Föld felé 5:10 / Németh Károly – Török Ádám – S.Nagy István
2. Nem tudom, hogy merre? 3:45 / Németh Alajos – Balogh Jenő – Török Ádám – S.Nagy István
3. Aszfalt-dzsungel 6:58 / Németh Károly – Kunu László
4. Bem Rakpart 6. 5:27 / Németh Károly- Balogh Jenő – Török Ádám – S.Nagy István
5. Kell a barátság! 5:55 / Németh Károly – Török Ádám – S.Nagy István
6. Majdnem szép vagy 3:30 / Németh Károly – Török Ádám – S.Nagy István
7. Aphrodité 5:45 / Németh Károly – Kunu László
8. Ne nézz vissza haraggal 3:15 / Németh Károly – Balogh Jenő – Török Ádám – S.Nagy István

    

CD 3 - Mini: Koncert (1980)

1. Fekete gép 2:35 / Németh Károly
2. Ne hátrálj 5:08 / Németh Károly – Hajdú István
3. Kolduskirály 5:33 / Németh Károly – Hajdú István – S.Nagy István
4. Senki sem vehet el tőlem 4:31 / Németh Károly – S.Nagy István
5. Keresztes lovag 4:58 / Papp Gyula – Török Ádám
6. Kell a barátság 7:29 / Németh Károly – Török Ádám – S.Nagy István
7. Vissza a városba 2:38 / Török Ádám
8. Gőzhajó 6:14 / Papp Gyula – Török Ádám
9. Játék rock 4:05 / Németh Alajos – Németh Károly – Török Ádám

CD 4 - Mini: Dzsungel (1983)

1. Körbezárt a dzsungel 4:50 / Kunu László – Török Ádám, Séd Imre
2. Jaguárok, kolibrik és amazonok 5:14 / Török Ádám
3. Neon éjszakák 4:40 / Németh Károly, Török Ádám – Török Ádám, Séd Imre
4. Álmodom 3:47 / Németh Károly
5. Indul a koncert 3:13 / Németh Károly – Török Ádám
6. Arménia 7:20 / Németh Károly
7. Mániákus nosztalgia 3:45 / Németh Károly – Török Ádám
8. Őrtorony 3:25 / Németh Károly – Török Ádám


Lemezbemutató a Gébert-Ulbert Projecttől
2018-01-19 | koncertajánló


Február 23-án a budapesti Teslában tart hazai lemezbemutató koncertet a Gébert-Ulbert Project. A közelmúltban megjelent Healing Hands című album nagyon jó nemzetközi fogadtatásban részesült, számos amerikai rádió műsorában megtalálhatók a lemez dalai.



A Gébert-Ulbert Project 2011-ben alakult, hivatásos, fiatal zenészekből, akik az ország legjobb muzsikusaitól, az ország legjobb iskoláiban tanultak. A formáció alapvetően instrumentális zenét játszik, de koncertenként kiegészül nagyszerű énekes előadókkal. Repertoárjuk túlnyomó részt saját szerzeményekből áll, de helyet kapnak benne a legkiválóbb blues, jazz és soul zenék feldolgozásai is. Az elmúlt években számos jazz és blues fesztiválon, klubban és koncertteremben megfordultak Európa szerte. Az együttes 2016-ban különdíjat kapott a Wild Butterfly című dalukkal a The 32nd Mid-Atlantic Song Contest of Washington nemzetközi dalszerző versenyen. Ugyanebben az évben a Hollywood Songwriting Contest és az ASA American Songwriting Contest dalszerző versenyen Official Finalist díjat nyertek a Find My Way című szerzeményükkel. Mindkét dal hallható a zenekar bemutatkozó, Happy Pills címet viselő albumán, ami 2016 februárjában jelent meg. Második lemezük, a Healing Hands tavaly decemberben került piacra. Az ismét az amerikai Smoothjazz.com által megjelentetett kiadvány pozitív fogadtatásban részesült, több amerikai rádió játssza az album dalait. A hazai lemezbemutató koncertre február 23-án a fővárosi Teslában kerül sor.

hoati


Lemezbemutatót tart a Blue sPot
2018-01-13 | koncertajánló


Stílusgyakorlatok címmel új CD-vel jelentkezett a Blue sPot zenekar. Január 19-én a Hunnia Art Bisztróban tartandó lemezbemutató koncerten a meglepetésvendégeknek köszönhetően soha nem hallott teljességükben szólalnak meg az új és a korábbi album dalai.



A Blue sPot tagjai 2005 óta muzsikálnak együtt. Műsorukon eredetileg blues-klasszikusok, később változatos stílusú, funky, jazz, folk elemekkel vegyített saját szerzemények szerepeltek. Rendszeres fellépői budapesti kluboknak és hazai fesztiváloknak. A kapolcsi Művészetek Völgye egyik házigazdájaként évekig saját színpadot vezettek, ahol számtalan művészvendéggel együtt adtak improvizatív műsorokat. A 2012-ben megjelent 15 eredeti dalt tartalmazó bemutatkozó lemezük a kapolcsi fesztivál emlékére a Blue sPot Café címet kapta. Az együttes Oszkó Péter (szájharmonika) 2016-os kiválása óta trió felállásban működik. Tagjai: Bárth János gitáros-énekes, jelenleg a Blue sPoton kívül a The Bits Beatles emlékzenekar tagja. Főállásban az ELTE bölcsészkarának nyelvész tanára. Kelemen László basszusgitáros, korábban a The Nobles együttest erősítette. Adótanácsadóként dolgozik. Mezőfi István ’Fifi’ dobos, a blues műfaj egyik legelismertebb magyarországi hangszeres előadója. Zenekaraival (Palermo Boogie Gang, Muddy Shoes, Jambalaya, Soultramps, Mojo Workings stb.) három évtizede meghatározó szereplője a blueséletnek Magyarországon és külföldön egyaránt. 2017 decemberében adták ki új albumukat Stílusgyakorlatok címmel. Az előzetes koncepciónak megfelelően a csapat korábbi blues-rock-alternatív stílusát kitágítva olyan nóták kerültek a lemezre, amelyek más műfajok felé is mutatnak. A „stílusgyakorlatok”-ba így bekerült a gospel, a punk-rock, az angolszász gitárpop és a jazz-funky, csakúgy mint az instrumentális, klasszikus utalások és a nagy elődök előtti tisztelgés. A saját dalok szövegvilágával jól harmonizál Noszlopi Botond kortárs költő versének, a Létdilemmáknak blues-feldolgozása. Az album felvételei 2017 nyarán és őszén zajlottak. „Az eszközök (analóg keverés, kompresszálás, zengetés, vintage erősítők, effektek és hangszerek) kiválasztásával arra törekedtünk, hogy a hatvanas évek klasszikus hangzásvilágát a legmodernebb hangminőség-elvárásokkal ötvözzük.” – nyilatkozta oldalunknak Bárth János, a zenekar vezetője.  Kiváló zenészbarátaik vendégként egy-egy poszton nagyban hozzájárultak a teljesebb megszólaláshoz: Kendik Gergely és Derecskei Zsolt zongorán közreműködött, Czerovszky Henriett és Kelemen Angelika egy számban vokálozott, Studer-Kovács Veronika pedig klasszikus stílusú éneklésével színezte három dal összképét. A Szerelmesdal című szerzeményhez klip készült Lapos László rendezésében. A CD fizikai formában is megvásárolható, de elérhető valamennyi nagyobb zenemegosztó portálon. A lemezbemutató koncertre 2018. január 19-én a fővárosi Hunnia Art Bisztróban kerül sor.

hoati


Bejelentették a 39. Blues Music Awards jelöltjeit
2018-01-09 | hír


Nyilvánosságra hozták a 39. Blues Music Awards jelöltjeinek névsorát. Idén már huszonhat kategóriában jutalmazzák a legjobbak teljesítményét, akikre a szavazatokat a több évtizedes múltra visszatekintő The Blues Foundation tagjai jogosultak leadni. A díjátadóra ünnepélyes gála keretein belül 2018. május 10-én a memphisi Cook Convention Centerben került sor.



A jelöltek:

Acoustic Album
Catfish Keith: Mississippi River Blues
Doug MacLeod: Break The Chain
Guy Davis & Fabrizio Poggi: Sonny & Brownie's Last Train
Harrison Kennedy: Who U Tellin’?
Mitch Woods: Friends Along The Way
Rory Block: Keepin' Outta Trouble

Acoustic Artist
Guy Davis
Harrison Kennedy
Taj Mahal
Doug MacLeod
Rory Block

Album
Don Bryant: Don't Give Up On Love
Monster Mike Welch And Mike Ledbetter: Right Place, Right Time
Rick Estrin & The Nightcats: Groovin' In Greaseland
Taj Mahal & Keb’ Mo’: TajMo
Wee Willie Walker And The Anthony Paule Soul Orchestra: After A While

B.B. King Entertainer
Bobby Rush
Michael Ledbetter
Rick Estrin
Sugaray Rayford
Taj Mahal

Band
The Cash Box Kings
Monster Mike Welch And Mike Ledbetter
Nick Moss Band
North Mississippi All-Stars
Rick Estrin & The Nightcats

Best Emerging Artist Album
Altered Five Blues Band: Charmed & Dangerous
Larkin Poe: Peach
Miss Freddye: Lady Of The Blues
R.L. Boyce: Roll And Tumble
Southern Avenue: Southern Avenue
Tas Cru: Simmered & Stewed

Contemporary Blues Album
Beth Hart: Fire On The Floor
Corey Dennison Band: Night After Night
Ronnie Baker Brooks: Times Have Changed
Selwyn Birchwood: Pick Your Poison
Taj Mahal & Keb’ Mo’: TajMo

Contemporary Blues Female Artist
Beth Hart
Karen Lovely
Samantha Fish
Shemekia Copeland
Vanessa Collier

Contemporary Blues Male Artist

Keb' Mo'
Michael Ledbetter
Ronnie Baker Brooks
Selwyn Birchwood
Toronzo Cannon

Historical Album
Jimmy Reed: Mr. Luck - The Complete Vee-Jay Singles (Craft Recordings)
John Lee Hooker: King Of The Boogie (Craft Recordings)
Luther Allison: A Legend Never Dies (Ruf Records)
The Paul deLay Band: Live At Notodden ’97 (Little Village Foundation)
Various - American Epic: The Collection (Sony Legacy)

Instrumentalist - Bass
Benny Turner
Bob Stroger
Larry Fulcher
Michael ’Mudcat’ Ward
Patrick Rynn

Instrumentalist - Drums
Jimi Bott
June Core
Kenny Smith
Tom Hambridge
Tony Braunagel

Instrumentalist - Guitar
Anson Funderburgh
Chris Cain
Christoffer ’Kid’ Andersen
Monster Mike Welch
Ronnie Earl

Instrumentalist - Harmonica
Billy Branch
Dennis Gruenling
Jason Ricci
Kim Wilson
Rick Estrin

Instrumentalist - Horn
Al Basile
Jimmy Carpenter
Nancy Wright
Trombone Shorty
Vanessa Collier

Pinetop Perkins Piano Player
Anthony Geraci
Henry Gray
Jim Pugh
Mitch Woods
Victor Wainright

Instrumentalist - Vocals
Beth Hart
Don Bryant
John Németh
Michael Ledbetter
Sugaray Rayford
Wee Willie Walker

Rock Blues Album
Kenny Wayne Shepherd Band: Lay It On Down
Mike Zito: Make Blues Not War
North Mississippi Allstars: Prayer For Peace
Savoy Brown: Witchy Feelin'
Walter Trout: We're All In This Together

Rock Blues Artist
Eric Gales
Jason Ricci
Kenny Wayne Shepherd
Mike Zito
Walter Trout

Song
Don Bryant, Scott Bomar: Don't Give Up On Love (Don Bryant: Don't Give Up On Love)
Kevin R. Moore, Taj Mahal, Gary Nicholson: Don't Leave Me Here (Taj Mahal & Keb’ Mo’: TajMo)
Wee Willie Walker, Anthony Paule, Ernie Williams: Hate Take A Holiday (Wee Willie Walker And The Anthony Paule Soul Orchestra: After A While)
Luther Dickinson, Cody Dickinson, Oteil Burbridge: Prayer For Peace (North Mississippi Allstars: Prayer For Peace)
Rick Estrin: The Blues Ain't Going Nowhere (Rick Estrin & The Nightcats: Groovin' In Greaseland)

Soul Blues Album
Don Bryant: Don't Give Up On Love
Johnny Rawls: Waiting For The Train
Robert Cray & Hi Rhythm: Robert Cray & Hi Rhythm
Sugaray Rayford: The World That We Live In
Wee Willie Walker And The Anthony Paule Soul Orchestra: After A While

Soul Blues Female Artist
Bettye LaVette
Denise LaSalle
Mavis Staples
Trudy Lynn
Vaneese Thomas

Soul Blues Male Artist
Curtis Salgado
Don Bryant
Johnny Rawls
Sugaray Rayford
Wee Willie Walker
William Bell

Traditional Blues Album
The Cash Box Kings: Royal Mint
Elvin Bishop's Big Fun Trio: Elvin Bishop's Big Fun Trio
Kim Wilson: Blues And Boogie Vol. 1
Monster Mike Welch And Mike Ledbetter: Right Place, Right Time
Rick Estrin & The Nightcats: Groovin' In Greaseland
Various Artists: Howlin' At Greaseland

Traditional Blues Female Artist
Annika Chambers
Diunna Greenleaf
Janiva Magness
Miss Freddye
Ruthie Foster

Traditional Blues Male Artist
John Primer
Kim Wilson
Lurrie Bell
R.L.Boyce
Rick Estrin

hoati



Egyszeri reunion koncert a Living Blues Projecttől
2018-01-06 | beszélgetések


2018 januárjában van a 10. évfordulója a Living Blues Project megalakulásának. Ugyan a blues örökzöldek mellett rokon műfajok klasszikus darabjait is interpretáló együttes 2014 nyarán feloszlott, mégis úgy döntöttek, hogy egyszeri alkalomra összeállnak erre a kerek évfordulóra. Az alábbi interjúban Kőmíves András által ismerhetjük meg a zenekar történetét.

A Living Blues Project 2008-ban jött létre. Kinek az ötlete volt a zenekar megalakítása?
Draskóczy Csaba gitáros barátommal alapítottuk közösen a zenekart 2008 elején. Volt ennek az együttesnek némi előzménye, korábban sokat örömzenéltünk együtt a négy fal között, hol Csabánál, hol nálam, majd néhány alkalommal kisebb jam sessionökben, később rendhagyó esteken, ahol főleg duóban léptünk fel dobozgitárral a kezünkben. Ő nagyon más zenei múlttal rendelkezik, mint én, és szerintem ettől működött jól ez a projekt. Csaba alapvetően rockgitáros, jómagam pedig a blues oldaláról jöttem, ez a műfaj a szívem csücske.
Visszatérve a zenekar indulásához, közel egy évig próbáltunk és nem léptünk fel sehol sem. Majd 2009 elején Kiskunfélegyházán debütáltunk Ónodi Árpi barátomnál a Rocktárban, ezt követően Budapesten volt néhány fellépésünk a Kolibri Színház kocsmájában, de a nagy áttörést a 2010-es esztendő hozta meg, amikor már kezdtek a szervezők is megismerni minket, így nevesebb pesti – Old Man’s, Alcatraz, Fat Mo’s – és kisebb-nagyobb vidéki klubokba, majd bluesfesztiválokra is meghívásokat kaptunk.



Az együttes hat évig létezett, mely idő alatt számtalan muzsikus megfordult a bandában. Melyik időszakot tartod a legsikeresebbnek?
Valóban, sokan megfordultak a zenekarban, de ennek oka nem az volt, hogy bárki is rosszul érezte volna magát a bandában, hanem sajnos több alaptag is külföldre távozott. 2010 őszén az első énekesünk, Ónodi Péter Kanadába költözött, majd 2010 végén Hrecska Bálint basszusgitáros „lépett meg” Angliába, így kénytelenek voltunk a helyükre találni valakit, mert nem akartuk a zenekart feloszlatni. Egy ideig Radovics ’Kyru’ László énekelt, majd egy esztendő elteltével Heiser Ádám vette át tőle a stafétát, Hrecska Bálint helyére pedig Borbély Tamás gitáros került. A legeslegutolsó felállásában Kovács R. Gábor énekelt és szájharmonikázott, illetve egyes koncertjeinken Szabó Tamás billentyűzött.
2013 tavaszán csináltunk egy 5. születésnapi bulit közel telt ház előtt, amelyre Tátrai Tibuszt hívtuk meg többek között vendégnek. Ez volt talán az egyik legemlékezetesebb esemény, amelyet kiemelnék, nagyon kellemes emlékeim vannak ezzel kapcsolatban.

Mi vezetett a zenekar 2014 nyarán történt megszűnéséhez?
Röviden és velősen: elfáradt a történet. Az utolsó másfél évben több zenekari tag is rövidebb-hosszabb időre hajóra ment zenélni, és amikor itthon voltak, akkor sem volt könnyű velük az egyeztetés, emiatt a koncertek szervezése is meglehetősen nehézkessé vált. Gyakorlatilag egyedül intéztem mindent, minden ügyes-bajos dologgal nekem kellett foglalkoznom, kisebb-nagyobb viták is kialakultak, így mielőtt teljesen elmérgesedett volna a viszony köztünk, hoztam-hoztuk meg azt a közös döntést, hogy feloszlunk. Akkor nagyon fájt ez nekem, mert ez volt az első komolyabb bandám, rengeteg jó emlékkel, de elég gyorsan túllendültem ezen a „traumán”, és most már csak a kellemes dolgokra emlékszem, nem véletlenül szerveztük most meg ezt a 10. jubileumi- és egyben egyszeri reunion koncertet.

Kik lépnek fel január 19-én a Muzikum Klubban adandó koncerten?
A régi tagok közül ott lesz Kyru, Heiser Ádám és Ónodi Peti énekesek, Hrecska Bálint basszusgitáros, aki kizárólag emiatt a reunion koncert miatt utazik haza Angliából, de természetesen Draskóczy Csabi gitáros, Németh-Szabó Tamás dobos és Szabó Tamás billentyűs sem hiányozhat a névsorból. Továbbá vendégként fellép majd Tóth-János Rudolf, aki több zenekari tag tanára és mentora volt a kőbányai zenesuliban, valamint korábban sok koncertünkön vendégeskedő Dobozy Dóra énekes is szerephez jut.

A zenélést a Living Blues Project felbomlását követően sem hagytad abba. Milyen formációkkal játszottál az elmúlt években?
2014-ben alapítottam meg a BlueStone nevű formációmat Tomor Barna basszusgitárossal és Kyruval. Molnár Dani ül a dobok mögött és 2017 őszétől Nagy Szabolcs barátom helyére egy kiváló ifjú billentyűs, Tempfli Erik érkezett. A másik és egyben legkedvesebb formáció számomra az EC 70 – Eric Clapton Tribute Band, – Tóth János Rudolf (gitár, ének) | Fekete Jenő (gitár, ének) | Petendi Tamás (gitár) | Nagy Szabolcs (billentyűk) | Pengő Csaba (basszusgitár) | Mezőfi ’Fifi’ István (dobok) – amely zenekarral 2015 tavaszától működünk együtt és jó néhány emlékezetes koncert áll már mögöttünk.

Programszervezőként is dolgozol a Muzikum Klub & Bisztróban, ahol ősszel ötödik évadját kezdte meg a Blues Session koncertsorozat. Mit tartasz eddigi legnagyobb eredményeteknek?
Nem emelnék ki egyetlen előadót, vagy zenekart sem, mivel igazságtalan lennék a többiekkel szemben. Szerintem a Muzikum legnagyobb érdeme az az, hogy létrehoztunk és sikeresen működtetünk egy olyan blues koncertsorozatot, amely egyedülálló nem csak a fővárosban, hanem az országban is. Éves szinten nálunk valósul meg a legtöbb blues koncert, a hazai élvonal mellett külföldi együttesek és előadóművészek, valamint feltörekvő és kevésbé ismert bandák számára is fellépési lehetőséget biztosítunk. Hihetetlen élmény itt dolgozni, ahol olyan izgalmas és változatos dolgokkal foglalkozhatok, amelyek örömmel töltenek el engem, és remélem, a zeneszerető közönséget is!

hoati