Kiemelt koncertek


Dan Patlansky
2024.04.20.


The Mojo
2024.04.26.


Zongorista találkozó
2024.04.26.


Fekete Jenő 60

2024.04.27.


Jumping Matt
and His Combo
és a Körösparti Vasutas
Koncert Fúvószenekar
2024.04.27.


Shemekia Copeland

Little G Weevil
and his band

2024.07.17.

Ajánlott albumok

Hobo Blues Band
Hobo Blues Band
Idegen tollak
Mojo Workings
Mojo Workings
Long Step
Alastair Greene
Alastair Greene
Alive In The New World
Mick Pini
Mick Pini
Backtrack
The Özdemirs
The Özdemirs
Introducing The Özdemirs
Layla Zoe
Layla Zoe
Nowhere Left To Go
The Holmes Brothers
The Holmes Brothers
State Of Grace
Buddy Guy
Buddy Guy
Blues Singer




Radics 75 - jubileumi nagykoncert a magyar gitárkirály tiszteletére
2022-02-01 | koncertajánló


Radics Béla, a hatvanas-hetvenes évek legkarizmatikusabb gitárosa tavaly február 6-án töltötte volna be hetvenötödik életévét. A járványhelyzet okozta bizonytalanság miatt a jeles évfordulóról való zenés megemlékezés akkor elmaradt, de idén sor kerül rá. A Radics Béla RB. Emléktárság, valamint a budakalászi Kós Károly Művelődési Ház szervezésében 2022. április 30-án 17 órai kezdettel nagyszabású koncerttel, pódiumbeszélgetéssel, valamint fotó- és rocktörténeti kiállítással tisztelegnek a magyar gitárkirály emléke előtt.

A felsőtárkányi Team Rock Band a 2005-ös szoboravató koncerten sikeresen bizonyította, hogy bátran lehet rá építkezni, most a hangulatalapozás feladata hárul rá. A Taurus ritkaságok mellett megszólaltatják Radics példaképeinek (Cream, Jimi Hendrix) emblematikus dalait is.
A Tűzkerék xT kezdetben trió felállásban, napjainkban egy fiatal tehetséges gitárossal bővülve koncertezik, amely egy gitárpárbaj lehetőségét is magában hordozza. Repertoárjukban kiváltképp az egykori Tűzkerék formációk által előadott, rhythm and blues jegyében született Radics Béla szerzemények kerülnek terítékre. A kilencvenperces műsorukat két vendég, Radics egykori zenésztársai, Szabó György, illetve Soldos László, továbbá néhány dal erejéig a Radics Akusztik (Anda Bálint, Felkai Miklós, Török Ádám) színesíti.



Új Taurus néven, immár öt esztendeje alakult az a formáció, amely méltó emléket állít a rövid életű, de annál nagyobb hatású, 1972-ben alakult szupergrupnak. A Radics Béla, Balázs Fecó, Som Lajos és Brunner Győző alkotta Taurus együttes (teljes nevén Taurus EX-T 25 75 82) fél évszázada, május 1-én tízezer ember előtt mutatkozott be a Budai Ifjúsági Park színpadán. Az Új Taurus Radics Béla mellett az „anyazenekar” előtt is leróhatja tiszteletét.
Három neves énekes is elfogadta a meghívást a Radics 75 emlékkoncertre: Vörös István, Takáts Tamás, valamint Mr. Basary immár rutinos Radics-előadóknak számítanak, a dalok is ennek megfelelően, egyéniségükre szabva szólalnak meg.
Az együttesek közötti átszerelési szünetek sem telnek eseménytelenül, hiszen az érdeklődők pódiumbeszélgetést láthatnak-hallhatnak Radics Béla egykori zenésztársaival, valamint Vörös Istvánnal, aki a hetvenes évek közepén a Nevada zenekarban váltotta RB. Kapitányt. Két kiállítás is megtekinthető a Kós Károly Művelődési Ház kávézójában, illetve az emeleti galérián: a tragikus sorsú gitárhős életének főbb mozzanatai fotókon, míg a magyar rockzene történetének stációi vinyl nagylemezek borítóin elevenednek meg.
Belépők kaphatók a helyszínen elővételben 3.000 Ft-ért, valamint a koncert napján 3.500 Ft-ért.
A művelődési ház rendezvényei kizárólag oltási igazolvánnyal látogathatók!


Rossz időben, rossz helyen
2022-01-26 | kritika


A kommunizmus bukása a hőn áhított megváltás helyett sok muzsikus számára a földcsuszamlásszerű romlást hozta magával. Számos, addig komoly közönség- és szakmai sikert elért együttes függesztette föl tevékenységét, vagy oszlott fel. Ennek okai a média hozzáállásában és a mindent elárasztó gépesített mulatós zene uralomra jutásában keresendők.

Persze, ebben az időben is készültek figyelemre méltó zenei anyagok, de megfelelő promóció híján többnyire elsikkadtak.

Moldován Gyula neve zenészkörökben fogalom annak ellenére, hogy közel félévszázados pályafutása alatt szinte mindig a lehető legrosszabb helyen volt a lehető legrosszabb időben. A kiváló gitáros-énekes több, idővel sikeressé vált zenekarban volt alapító tag, s később Boeghoe (ejtsd: Bőgő) nevű saját formációjában olyan kiválóságok fordultak meg, mint Sáfár József (P. Box), Hangyássy László és Boros Péter (Sing Sing). A nagy nevek mellett soraikat erősítette még Darab István gitáros, akinek a szakma komoly jövőt jósolt, nem alaptalanul.

A banda 1991-ben elkészítette máig egyetlen albumát Kutya az asztalon címmel, melynek felújított jubileumi kiadása 2021 végén jelent meg a Red One House Kiadó jóvoltából.

Hogy megérte-e?

Azt gondolom, mindenképp.

Ha figyelmen kívül hagyjuk, hogy egy harmincéves anyagot poroltak le, nyugodtan tekinthetjük a zenekar bemutatkozásának, hiszen a dalok lendülete és aktualitása az idők folyamán mit sem kopott. Elmondásuk szerint az utómunkák során komolyabb módosításokra nem volt szükség, az a pár apró javítás meg nem változtatott a hangzáson, inkább az akkor ki nem javított hibákat korrigálták, és a jelenkor lejátszóihoz igazították technikailag az albumot.



A lemez kapcsán az első, ami rögtön feltűnik a hallgatónak, hogy a tagok vigyázó szemüket a német zeneipar helyett Amerika nyugati partjára és déli vidékeire vetették. Ez azért is merész, mert Magyarországon évszázadok óta a német zene gyakorolta a legnagyobb hatást, Presser Gábor szavaival élve, szinte zenei gyarmat lettünk. Ezzel szemben a Boeghoe muzsikája az amerikai stílusok egyfajta ötvözete. Ahogy általában a bemutatkozó albumoknál szokás, összegeződtek a zenei hatások. Ez azonban nem rekedt meg a szolgai másolás szintjén. A zene és a szöveg kőkeményen magyar, és magyaroknak szól, csupán az apró finomságok idézik a példaképeket. A kínos precizitással szemben az érzelmeken és a laza játékosságon van a hangsúly. A szövegek egyfajta kordokumentumnak is tekinthetők, a gondolkodó ember vívódásait elevenítik meg. Külön érdekesség, hogy Moldován Gyula mellett a szerzők között szerepel Bódi László (Cipő), Balázs Éva, Dornai Sándor és a kiváló költő, Demeter Tamás, kiknek szövegvilága nagyban meghatározza az egész lemez hangulatát.

Összegzésként, a Kutya az asztalon nem a háromperces élvezetekről szól, ami – mint az köztudott – nem csupán a zenében gyenge teljesítmény.

Dessewffy

A lemezismertető eredetileg a Polákia Magazin oldalán jelent meg.


Megjelent a Pablo and the Escobars új EP-je
2022-01-18 | hír


Megjelent a Pablo and the Escobars második kislemeze, a #Kettesepé. A WMMD gondozásában kiadott EP elérhető a legnagyobb streamoldalakon és a digitális boltokban.

A Pablo and the Escobars a második hanganyaga rögzítésekor a korábbi Play With My Blues című EP-hez képest más módszert választott. “Különböző helyeken, különböző emberekkel rögzítettük a kislemezt, aminek sok pozitívuma volt, de sok nehézséget is okozott, ám mindenképpen tanulságos volt számunkra, hogy a későbbiekben hatékonyabban tudjunk stúdiózni” – mesélte a felvételek kapcsán a basszusgitáros Don Miguel (Faigl Zoltán). „A minialbum címén nem kellett sokat agyalnunk, a munkafolyamatok során mindig kettes EP-ként emlegettük, így mire elkészült, már annyira megszoktuk, hogy megtartottuk ezt a címet” – folytatta a zenekar gitárosa, Pablo (Takács Tibor), aki a dalok zenéjét szerezte. A szövegeket az énekes Juanita (Monostori Kata) írta, a zenei produceri munka, a keverés és a mastering Jánosi Szabolcs ‘Cicó’ nevéhez fűződik, a borítót pedig Barbulszki Gábor festőművész készítette. Az albumra felkerült egy magyar nyelvű dal mellett két feldolgozás is: a Voodoo Child és a Pride and Joy című szerzeményekkel Jimi Hendrix és Stevie Ray Vaughan előtt szerettek volna tisztelegni. A #Kettesepé előfutáraként az együttes decemberben bemutatta az I don’t Mind című számra készült klipjét. A videoklip és a dal alapötletét maga a főszereplő, Tózsa-Dédesi György ’Madzag’ adta, aki sajnálatos módon a premiert már nem érhette meg.

hoati


Új formációt hozott létre a T. Rogers és Fekete Jenő
2022-01-11 | hír


A közelmúltban a T. Rogers együttes tagjai és Fekete Jenő Chicago Blues Union néven új formációt hoztak létre. Az 50-es, 60-as évek Chicago-bluesát interpretáló csapat albumot is készített, mely január folyamán jelenik meg, míg a lemezbemutató februárban várható.



A T. Rogers története 1999-ben kezdődött. A zenekar a fennállása alatt négy albumot rögzített, amelyeket a világ számos rádióállomása játszott. A legutolsó lemezükön található Angelina a többszörös Grammy-díjas Keb’ Mo’ közreműködésével került felvételre, míg a Goin´ Home Train című daluk döntőbe jutott az International Songwriting Competition nevű versenyen. A fővárosi Fregatt Klub volt a törzshelyük, de felléptek Európa-szerte bluesfesztiválokon és - klubokban. 2008-ban a New Orleans-i Mem Shannont kísérték európai turnéján, 2014-ben pedig a Rigában megrendezett European Blues Challenge-en hazánkat képviselték. Tavaly év végén a több éve szünetelő zenekar és a hazai blues-szcéna kiemelkedő alakja, Fekete Jenő közös formációt hozott létre. A Chicago Blues Union megalakításának ötletgazdája Kovács Ferci, a T. Rogers vezetője volt, aki korábban számos alkalommal jammelt a Palermo Boogie Gang egykori, a Muddy Shoes jelenlegi frontemberével. „Mindkettőnknek sokat jelentett ez a korszak és a zenei stílusa, ezért vágytunk rá, hogy ilyen zenét játsszunk. A közös jammelések alkalmával kiderült, hogy jó az összhang, és jól szólalnak meg ezek a dalok, élvezzük a közös zenélést. Aztán egyszer csak kipattant az ötlet, hogy legyen belőle lemezfelvétel” – nyilatkozta oldalunknak az 50-es, 60-as években született Chicago-blues dalokat tartalmazó albumról Kovács. Az együttes nevét viselő, tizenkétszámos kiadvány rögzítésére a Pannónia Stúdióban Hidasi Barnabás hangmérnök irányításával került sor. Az album még januárban kiadásra kerül, a lemezbemutató nagykoncertet előreláthatólag februárban rendezik meg.

A Chicago Blues Union tagjai:
Fekete Jenő – gitár, ének
Kovács Ferci – gitár
Szatai Zsolt – basszusgitár
Baráth Béla – dob
Stew Hay – szájharmonika

Linkek:
http://www.chicagobluesunion.com
https://www.facebook.com/feketejenoofficial
https://www.facebook.com/T.RogersBluesBand
https://www.instagram.com/feketejenoofficial
https://www.instagram.com/teerogersblues

A T. Rogers YouTube-csatornáján a következő napokban, több beharangozó videó jelenik meg.

hoati


Miért válaszd a Magyar Blues & Roots Egyesületet?
2022-01-07 | hír


Ha szereted a bluest és rokon műfajait, valamint szeretnéd elősegíteni a hazai szcéna fejlődését, a műfaj népszerűbbé tételét, akkor csatlakozz a 2020-ban megalakult, önkéntes alapokon szerveződő Hungarian Blues & Roots Association nonprofit szervezethez, és támogasd az egyesület munkáját és erőfeszítéseit!

Az egyesület céljai között szerepel:
- a magyar blues szcéna szereplőinek támogatása és érdekeinek előmozdítása,
- hogy elősegítse a magyar blueszenekarok és előadók hazai és külföldi szereplési lehetőségeit,
- csatlakozás a European Blues Union nevű ernyőszervezethez, majd annak égisze alatt az egyik soron következő European Blues Challenge megszervezése és lebonyolítása,
- egy rendszeres időközönként működő fórum, egy bluesklub létrehozása és működtetése; az egyesület legelső nyilvános bemutatkozó és egyben zenés estjét január 27-én este fél 9-kor tartja, amelynek a budapesti Muzikum Klub & Bisztró ad otthont,
- pénzügyi források elnyerése érdekében részvétel hazai és nemzetközi kulturális pályázatokon,
- hazai tehetségkutató verseny (Blues Challenge) kiírása és lebonyolítása 2022-ben.

Az egyesületi tagdíj mindössze 10.000 Ft/év, amelyet a jelentkező új tagnak az egyesület házipénztárába vagy az egyesület bankszámlájára történő átutalás útján kell megfizetni. Az egyesület tagja lehet az a magyarországi székhellyel vagy lakóhellyel rendelkező természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki az egyesület célkitűzéseivel egyetért, továbbá az alapszabályban foglalt rendelkezéseket elfogadja.

Az egyesület adószáma: 10196445-2-44
Az egyesület bankszámlaszáma: 10103104-60796800-01005004 (Budapest Bank)

A Magyar Blues & Roots Egyesület a https://www.facebook.com/hunblues/ oldalon érhető el.

Aki szeretne csatlakozni az egyesülethez, az a bluesrootshungary@gmail.com e-mail címen jelezze szándékát. Minél többen vagyunk, annál könnyebben tudjuk megvalósítani kitűzött céljainkat! Várunk január 27-én a Muzikum Klubba! (Az egyesület tagjainak az estre a belépés díjtalan, további részletek hamarosan a klub oldalán és az egyesület Facebook-oldalán.)

A
Magyar Blues & Roots Egyesület elnöksége


Kiadták Senel Karatepe első lemezét
2022-01-05 | hír


Senel Karatepe a törökországi Lüleburgaz városban született, és jelenleg is ott él. Középiskolai tanulmányai alatt kezdett el érdeklődni a zene és a gitározás iránt. A Dokuz Eylül University Zenetudományi Tanszékének hallgatója volt, a diploma megszerzését követően zongoratanítást vállalt, de adatbázis-adminisztrátorként és weboldal-fejlesztőként is dolgozott. Jelenleg csakis zenéléssel foglalkozik. Bemutatkozó albuma, a Hard Times 2006-ban és 2007-ben rögzített dalokat tartalmaz, olyan előadóktól, mint Robert Johnson, Muddy Waters, Charles Brown, Big Bill Broonzy, Ray Charles és Eric Clapton. A lemez a holland Jan Mittendorp és a török Sarp Keskiner által alapított Bone Union Records gondozásában digitálisan jelent meg.
­
­

hoati
­

Debütáló lemezzel jelentkezett a Harlem Lake
2022-01-02 | hír


A holland Dave Warmerdam Band 2017 márciusában jött létre. Az együttes rövid idő alatt hírnévre tett szert: 2019-ben megnyerték a Dutch Blues Challenge-et, így 2020-ban ők képviselték hazájukat a Memphisben megrendezett International Blues Challenge-en, ahol az elődöntőbe jutottak. A tavalyi évben nagy fesztiválfellépéseket, németországi és belgiumi turnékat terveztek, azonban a Covid-világjárvány keresztülhúzta a számításaikat. A korlátozások alatt új dalok írásába kezdtek, a zenekar nevét pedig Harlem Lake-re változtatták. A dobos és a basszusgitáros poszton tagcserére is sor került, jelenleg Janne Timmer – ének, Dave Warmerdam – billentyűs hangszerek, vokál, Sonny Ray van den Berg – gitár, Kjelt Ostendorf – basszusgitár, Benjamin Torbijn – dob alkotja a bandát. Az átalakult kvintett első koncertjét tavaly szeptemberben Walter Trout előzenekaraként adta, míg a debütáló albumuk A Fool's Paradise vol. 1 címmel október végén került kiadásra. A Harlem Lake a lemez megjelenését élő fellépéssel ünnepelte a legnagyobb holland rádióállomáson, az NPO Radio 2-n. A kiadvány megrendelhető a zenekar weboldaláról, de elérhető a streaming platformokon is.

hoati


2021 legjobb albumai
2021-12-30 | hír


Mint minden év végén, most is áttekintettük a magunk mögött hagyott esztendő lemeztermését, és összeállítottuk kedvenc albumaink tizenötös listáját. Ezek nem megkérdőjelezhetetlen etalonok, de talán reális képet adnak arról, milyen zenéket hallgattunk a leggyakrabban 2021-ben.

hoati
1. Carolyn Wonderland: Tempting Fate (Alligator Records)
2. Bob Corritore & Friends: Spider In My Stew (VizzTone Label Group/SWMAF Records)
3. Tia Carroll: You Gotta Have It! (Little Village Foundation)
4. The Black Keys: Delta Kream (Nonesuch Records Inc.)
5. Altered Five Blues Band: Holler If You Hear Me (Blind Pig Records)
6. Donna Herula: Bang At The Door (Szerzői kiadás)
7. Teresa James & The Rythmn Tramps: Rose-Colored Glasses Vol. 1 (Blue Heart Records)
8. Thorbjorn Risager & The Black Tornado: Best Of (Ruf Records)
9. Tommy Castro: A Bluesman Came To Town (Alligator Records)
10. Little G Weevil: Live Acoustic Session (Hunnia Records)
11. Wentus Blues Band: From The Barrell (Ramasound Records)
12. Wee Willie Walker & The Anthony Paule Soul Orchestra: Not In My Lifetime (Blue Dot Records)
13. Tito Jackson: Under Your Spell (Gulf Coast Records)
14. Clarence Spady: Surrender (Nola Blue)
15. Jessie Lee & The Alchemists: Let In Shine (Dixiefrog Records)

    

hcs
1. Johnny Tucker featuring Kid Ramos & The Allstars: 75 And Alive (HighJohn Records /Blue Heart Records)
2. Chris Cain: Raisin’ Cain (Alligator Records)
3. The Black Keys: Delta Kream (Nonesuch Records Inc.)
4. Little G Weevil: Live Acoustic Session (Hunnia Records)
5. Altered Five Blues Band: Holler If You Hear Me (Blind Pig Records)
6. Joanne Shaw Taylor: The Blues Album (Keeping The Blues Alive Records)
7. Blues Traveler: Traveler’s Blues (Round Hill Records)
8. Donna Herula: Bang At The Door (Szerzői kiadás)
9. Teresa James & The Rythmn Tramps: Rose-Colored Glasses Vol. 1 (Blue Heart Records)
10. Tommy Castro: A Bluesman Came To Town (Alligator Records)
11. Gabe Stillman: Just Say The World (VizzTone Label Group)
12. Jesper Theis: The Tide Will Turn Again (Szerzői kiadás)
13. Jessie Lee & The Alchemists: Let In Shine (Dixiefrog Records)
14. Kéknyúl: Live, Live, Live (Szerzői kiadás)
15. Joanna Connor: 4801 South Indiana Avenue (Keeping The Blues Alive Records)


Jövőre is folytatódik a Blues Session koncertsorozat
2021-12-28 | koncertajánló


Az új évben is folytatódik a Blues Session koncertsorozat a Muzikumban.



Tervezett koncertek:
január 07. – Muddy Shoes - 25. születésnapi koncert
január 08. – Jambalaya - New Orleans Music Show
január 15. – Message to Hendrix
február 04. – Little G Weevil & Pribojszki Mátyás & Nemes Zoltán Trió
február 18. – Borsodi Blues Collective feat. Tátrai Tibor - Három királyok

A Muzikum Klub & Bisztró elérhetőségei:
1088 Budapest, Múzeum utca 7.
Nyitva tartás: hétfő - szombat, reggeltől estig
Online jegyvásárlás: https://tixa.hu/muzikum_klub
E-mail: info@muzikum.hu
Web: http://muzikum.hu, www.facebook.com/MuzikumKlub

hoati


Videoklippel jelentkezett Big Daddy Wilson
2021-12-23 | hír


Big Daddy Wilson Hard Time Blues című lemezét a rajongók és a média egyaránt újítónak és lenyűgözőnek tartja. Az ősszel megjelent album társadalmi állásfoglalás is, amely Wilson nyugtalan szellemét tükrözi. A lemez egyik kiemelkedő dalához, a The City Streetshez videó készült. A nóta a 23. zsoltáron (Az Úr az én pásztorom, nem szűkölködöm) alapul, reményt és útmutatást kínálva azoknak, akik a mindennapi élet nehézségeivel küzdenek. Wilson gyermekkori barátja, Sherrod Banks a videoklip ügyvezető producere, lánya, Lauren E. Banks a női főszereplő és rendező. A videót az énekes szülővárosában, Edentonban forgatták, és ­olyan helyeket és embereket mutat be, amelyek Big Daddy Wilson életét alakították.
­

hoati


Rangos elismerésben részesült Bruce Iglauer
2021-12-21 | hír


2021. december 17-én az Alligator Records alapítóját és elnökét, Bruce Iglauert a francia Académie Charles Cros In Honorem díjával tüntették ki. Mivel idén az élő ceremóniára nem kerülhetett sor, a hőn áhított elismerést a France Musique rádióban jelentették be. Az Académie Charles Cros (ACC) közleménye szerint a Jazz, a Blues és a Soul Bizottság tagjai egyhangúlag megállapodtak abban, hogy ezt a kitüntetést a 50 Years of Genuine Houserockin' Music megjelenése alkalmából a chicagói független kiadó, az Alligator Records alapítójának, Bruce Iglauernek ítélik oda. „Rendkívül megtisztelő számomra, hogy az Alligator Records megkapta ezt a díjat. Elfogadom az Alligator összes művésze nevében, Hound Dog Taylortól Christone ’Kingfish’ Ingramig, akik a bluest életben tartották, és továbbvitték a hagyományt. Az Alligator szlogenje: Genuine Houserockin’ Music. Reméljük, hogy a „rockin” azt jelenti, hogy zenénk nemcsak a testedet, de remélhetőleg a lelkedet is megrázza” – mondta az elismerésről Iglauer. Az ACC 1948 óta évente ítél oda díjakat, és a köztársasági elnök védnöksége alá tartozik. Az In Honorem kitüntetést művészeknek egész pályafutásukért, illetve személyiségeknek munkájuk fontosságáért adományozzák. A korábbi díjazottak között más lemezkiadók tulajdonosai éppúgy megtalálhatók, mint neves blues- és jazz-zenészek.

hoati


Új közös lemezzel jelentkezett az ElectroBluesSociety és Boo Boo Davis
2021-12-19 | hír


Boo Boo Davis a Mississippi-delta szívében, Drew-ban született és nőtt fel. A térség gazdag gyapottermelő vidék volt, a legjobb zenészeket vonzotta a környékről. A munkások a gyapotföldeken han­gosan énekeltek, hogy gyorsabban teljenek a fárasztó órák. Davis a bömbölő hangját kétségkívül a földeken kisfiúként hallott ének alapján alakította ki. A 60-as évek elején St. Louisba költözött testvéreivel, ahol részese volt a St. Louis-i zenei élet aranykorának. Európában 1998-ban járt először, azóta évente legalább kétszer turnézott az öreg kontinensen. Lemezeit a holland Black & Tan Records adja ki. A lemezkiadó főnöke, Jan Mittendorp rendszeresen közreműködik albumain és turnézenekarának tagja, így nem meglepő, hogy Boo Boo felvételeket készített a Mittendorp és Jasper Mortier által alkotott ElectroBluesSocietyvel is. Az electro-blues duó és Boo Boo Davis második albuma Transatlantic Quarantaine Sessions címmel jelent meg. A számok közül több már kiadásra került kislemezként az év során. A záródal a Bye Baby Bye Bye remixe a francia Rosé Sunsettől. A lemez csakis digitálisan jelent meg, elérhető az összes letöltési és streaming platformon.­­­­­­­
­


hoati
­

Megjelent a Pablo and the Escobars legújabb klipje
2021-12-16 | hír


I don’t mind címmel megjelent a Pablo and the Escobars új klipje, mely a két hét múlva kiadásra kerülő #KETTESEPÉ című lemez előfutára. A videoklip alapötletét maga a főszereplő, sajnálatos módon a forgatás után három hónappal elhunyt Tózsa-Dédesi György adta, aki a legnagyobb karaktere volt a hazai undergroundnak. Madzag a klipben mindig jó szándékkal csöppen bele különféle szituációkba, azonban ezek a többi ember számára mégis kellemetlenséget okoznak. A sztori végén pedig felveszi a mentős ruhát, és elindul életeket menteni, ezzel üzenve, hogy a külső nem tükrözi egy ember belső értékeit. A Takács Tibor rendezésében készült videoklip hangulatában a 90-es éveket idézi, amikor elhasználódott VHS kazettán lehetett visszanézni a családi felvételeket, ahol a felvételt készítő keze remeg, a kép pedig sokszor „hangyás”. „Gyakorlatilag szándékosan rontottunk le egy jó minőségű felvételt, hogy átadjon egy szeletet abból, amikor mi voltunk gyerekek” – mondta a rendező. A felvételeket, illetve a vágást a Don Gatto zenekarból ismert Acélos Balázs készítette, de rengeteg külső segítség is érkezett az együttes munkájához. A forgatási helyszíneket a Bp Ink Tattoo, valamint a BARhole Music Pub biztosította. A #KETTESEPÉ december második felére várható, mely a WMMD által digitális platformokon fog megjelenni, és összesen négy saját dalt, valamint két átdolgozást tartalmaz. További információkat és a megjelenés pontos dátumát a Pablo and the Escobars Facebook-oldalán közli majd a zenekar.


hoati


Új single Gina Siciliától
2021-12-13 | hír


Gina Sicilia hatévesen kezdett énekelni és tehetségkutatókon fellépni, tizenkét esztendősen már saját dalokat írt. A blues- és a soulzene tinédzser kora óta érdekli. Bemutatkozó albuma 2007-ben került piacra, a rá következő évben Blues Music Award-díjra jelölték Best New Artist kategóriában. Pályafutása során eddig kilenc lemezt készített, ezeket a Swingnation Records, a VizzTone Label Group és a Blue Élan Records jelentette meg. Legújabb single-je, a Last Bad Habit a hónap elején a VizzTone gondozásában látott napvilágot. „Ez egy olyan dal, amely arról szól, hogy az önfejlődés útján jársz, és megbékélsz mindennel, ami mérgező számodra, még akkor is, ha fájdalmat okoz az igazsággal való szembenézés. Számomra a nóta ugyanannyira szól a felszabadulásról, mint a szívfájdalomról. A szerzők nagyszerűen fejezik ki ezt a keserédes érzést, és az, ahogyan a zene intenzitása növekedik a dal végéig, az szenvedélyes módja az elengedésről szóló történet elmesélésének” – mondta a nótáról az énekesnő. A single-t jövő év elején stúdióalbum követi, amelyet a többszörös díjnyertes Colin Linden nashville-i stúdiójában rögzítettek, aki producerként és gitárosként is közreműködött a felvételeken.

hoati


The Groundhogs: Roadhogs: Live From Richmond To Pocono
2021-12-09 | kritika


Napjainkban hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy már mindent tudunk a hatvanas évek brit blues-boomjáról. Egy kivételtől eltekintve (Andy Fernbach: If You Miss Your Connexion) valamennyi korabeli lemezt újranyomtak már, s az annak idején nem publikált darabokhoz is szép számban hozzá lehet jutni, legyen szó stúdiómorzsákról, rádiós vagy egyéb élő felvételekről.
Persze, azért még mindig érhetnek minket meglepetések. A legutóbbi ilyen a Groundhogs közelmúltban megjelent Roadhogs: Live From Richmond To Pocono című albuma. A Fire Records által kettős CD/tripla LP formátumban piacra dobott lemez anyaga a Warner archívumból került elő, véletlenül. Korábban teljesen ismeretlen anyagról van tehát szó, leszámítva a Music Is The Food Of Thought című számot, melyet a Talking Elephant Records Hoggin' The Stage reprint kiadásán publikáltak még 2000-ben.
Tony ’T.S.’ McPhee gitáros-énekes csapata a hatvanas évek végének és a következő évtized elejének egyik meghatározó brit bandája. Azon kevés csoportok egyike, amelyek az Alexis Korner, John Mayall, Eric Clapton által elindított és reprezentált brit blueshullámmal indultak, majd azt meghaladva egy új műfaj, a későbbiekben heavy progresszívnek nevezett irányzat képviselőjeként is maradandót tudtak alkotni. Sikerükre jellemző, hogy Split című munkájuk a hatodik legnépszerűbb album volt 1971-ben Angliában, s ugyanabban az évben ők kísérték a száműzetésbe kényszerült Rolling Stonest hazai búcsúturnéján. A Groundhogs első két lemeze azonban még egyértelműen blues-album.
A duplalemezes kiadvány első részét 1969. november 7-én rögzítették a Blues Obituary LP promóciós turnéján a Londonhoz tartozó Richmond Athletic Groundban. A hatvanas évek végén itt működött a Rolling Stones és a Yardbirds első színpadi sikereinek helyszíneként legendássá vált Crawdaddy Club utóda. A minden valószínűség szerint teljes set list ennek megfelelően jobbára a Blues Obituary számaiból áll. A kakukktojás a nyitódarab, amely a későbbi „all time” Groundhogs-klasszikus, a Cherry Red embrionális verziója. Elhangzik ugyanakkor a Tommy Johnsontól átvett Mistreated, John Lee Hooker dala, a Natchez Burning, és a Times. A BDD (Blind, Deaf, Dumb) kapcsán McPhee azon méltatlankodik, hogy a számot hiába adták ki kislemezen, azt nem hajlandó leforgatni a BBC. (Nem tudni, mennyire jelentett számára elégtételt, hogy a dal végül listavezető lett Libanonban.) A bulit a debütáló LP, az 1968-as Scratching The Surface két darabja, a Muddy Waters nevéhez köthető Still A Fool, valamint Rosco Gordon No More Doggin’-ja zárja. McPhee és társai, Pete Cruickshank basszusgitáros és Ken Pustelnik dobos mindkét nótában nagyon elengedik magukat: a kor hangulatának megfelelően hosszú improvizációkat adnak elő, több mint harminc percben.
A második album a Groundhogs 1972-es amerikai turnéján készült. A július 8-9-i pennsylvaniai Pocono Fesztiválon olyan nevek között léptek fel, mint az Edgar Winter Group, a Cactus, a J. Geils Band, az Emerson Lake & Palmer, a Black Sabbath, vagy a Humble Pie. Négy szám hallható a Groundhogs előadásában, köztük az Eccentric Man, a Cherry Red és a Split Part 2. Jóllehet, ez már a mormoták heavy progresszív korszaka, a záródarab azért most is a Still A Fool, melynek végén Tony megidézi az Amazing Grace-t.
A Roadhogs: Live From Richmond To Pocono hiánypótló jelentőségű publikáció. Különböző koncertek, rádiós felvételek eddig is fellelhetőek voltak a Groundhogs katalógusban. A zenekar 1970 előtti, blues korszakából azonban semmiféle élő anyag nem állt korábban rendelkezésre. A Fire Records kiadványa méltó emléket állít a brit blues-boom egyik legjelentősebb zenekarának, bizonyítva azt a tényt, hogy Tony McPhee a korszak legnevesebb gitárosaival (Eric Clapton, Jeff Beck, Peter Green, Mick Taylor) is kiállta az összehasonlítást.

Fire Records, 2021

Martsa Balázs


Közkedvelt karácsonyi dal Teddy Harpo és Benkő Zsolt előadásában
2021-12-07 | hír


Azt, hogy karácsonyi témában nemcsak unalomig ismert popdalok léteznek, számos más műfajban ténykedő előadó bebizonyította. A bluesban az ilyen jellegű szerzeményeknek a huszadik század első felében volt igazán komoly hagyománya, de karácsonyi bluesok azért később is író­dtak. Ilyen Clarence Carter Back Door Santa című dala is, melyet most Teddy Harpo és Benkő Zsolt dolgozott fel. A nóta eredetileg 1968-ban kislemezen az Atlantic Records gondozásában jelent meg, és rögtön a Top10-be katapultálta magát.
­

hoati


Red One House: Elveszett idő
2021-12-03 | hír


­November elején adta ki negyedik kislemezét az utcazene-fesztiválok közönségdíjas hokum blues-rock bandája, a Red One House. Az Elveszett idő ismét egy zeneileg színes album, viszont a mondanivalóját tekintve most az elgondolkodtató, érzelmes szövegek kerültek inkább előtérbe, a zenekartól eddig megszokott, szórakoztató témáktól eltérően. Az alábbiakban a veresegyházi formáció gitárosa, Pál Zoltán Márk mutatja be a négyszámos lemezt.

Az együttes eddig megjelent hanganyagai és az Elveszett idő is egy konkrét témát jár körül, mégpedig a szerelmet. Ezt a két ember közötti érzelmi köteléket minden egyes szerzemény különböző élethelyzetekben villantja fel. Mivel a számok történetileg egymásra épülnek, így a végén egy emberi sors tárul elénk, ami akár a sajátunk is lehetne.
A Mindig várok rád a lemez nyitódala, amely egy beteljesületlen, plátói kapcsolatot jelenít meg. Sokan vágyódnak éveken keresztül a nagy Ő után, mutatják őszinte, kendőzetlen érzelmeiket felé, ennek ellenére szerelmük viszonzatlan marad. Nincs más, csak a remény! Zenei stílusát tekintve gitárcentrikus blues-rock ballada, ahol még a szólógitár is szó szerint sír.­


A következő nóta, a Csak a mának élj arról szól, hogy ne ragadjunk bele ebbe a reményvesztett állapotba, hanem kezdjünk el élni, élvezzük az életet. Legyünk nyitottak a világra, és a végén úgyis megtaláljuk a boldogságot. Ami a hangzást illeti, a dal a southern rock stílusjegyeit hordozza, karakteres riff és bluesos slide-ok ötvözete. Érdekessége, hogy a Hangszermustrából (a zenekar vblogja) már megismert szivardobozgitár is hallható a számban.
A harmadik szerzemény, a Tévedtem egy elhidegült, kiüresedett szerelemről szól, amikor tova tűntek a lángoló érzések, csak maga a szeretet maradt. Itt már megjelenik a boldogság máshol keresése, amely egyenes út a megcsaláshoz, és végül a szakításhoz. A nóta stílusa könnyed, dallamos pop-rock dal funky elemekkel, szövegeléssel és slágeres refrénnel vegyítve.
Az Elveszett idő a lemez utolsó száma, ahol ismét borongós, lehangolt lelkiállapotba kerülünk. Vágyakozva tekintünk a múltba, a régi szerelmünket szeretnénk visszakapni, de az élet elválasztotta tőlünk, és ő már másvalaki oldalán találta meg a boldogságot. Ebben a lírai hangvételű dalban a 12 húros akusztikus gitár mellett hegedű és cselló is helyet kapott.

Zenekari tagok:
Vida Kriszta – ének
Meleg Dezső – gitár
Pál Zoltán Márk – gitár
Richter „Sördög” Tibor – basszusgitár
Héjja Balázs – dob

A zenekart itt lehet követni:
Honlap: https://www.redonehouse.hu
Facebook: https://www.facebook.com/redonehouse
Instagram: https://www.instagram.com/redonehouse
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCxrmIiSOoXkOvVbp0pjHreQ

hoati
­

Újra szól a jazz és a blues Érsekújvárott!
2021-11-11 | koncertajánló


A Jazz Blues Jamboree kétségtelenül az egyik legnépszerűbb és egyértelműen a legrégebbi zenei fesztivál a szlovákiai Érsekújvárott. A fesztivál az egyéves, a járvány által kikényszerített hallgatás után tizenhatodik alkalommal, hagyományosan a Béke moziban kialakított két helyszínen, november 19-én és 20-án kerül megrendezésre. A szervezők idén is olyan formációkat hívtak meg, amelyek a jazzt és a bluest a legszélesebb skálán képviselik.

A nagyszínpadon a fesztivált a The Turtev Brothers (SK) nyitja meg, akiknek a munkássága a régi folk-blues standardok és spirituálék gyökereihez röpíti vissza a közönséget. Arról, hogy a szlovákiai jazz nem szűkölködik fantáziadús alkotásokban, az Alter Trio (SK) győzi meg a látogatókat, a modern szlovák jazz legismertebb személyiségei, Ąuboą ©rámek és Nikolaj Nikitin irányításával. Az est utolsó koncertjét a Djabe (HU) adja. A jazz-fusion formáció a több mint negyedévszázados működése alatt három kontinens negyvenkét országában vívta ki a rajongók elismerését. A főműsor szüneteiben a mozi előcsarnokában a világslágereket jazzdallamokba bújtató Lizi & Marci (HU) páros gondoskodik a hangulatteremtésről.
A fesztivál második napját a 2019-ben megrendezett zenekarok versenyének győztese, a 2019. évi Slovakian Blues Challenge nyertese, a Her Memories (SK) nyitja meg. Jövőre ők fogják képviselni Szlovákiát a European Blues Challenge-en Svédországban. A fiatalokból álló pozsonyi triót Fekete Jenő és a Blues Rockers követi, hogy bemutassák a gitáros-énekes 2019-ben Sárarany címmel megjelent albumát. A fesztivál záró fellépője a The Youniverse (SK), amely ékesen bizonyítja, hogy a blues építőelem lehet modern zenék számára is.
A XVI. Jazz Blues Jamboree jelképes mentora a gitárosként, zeneszerzőként és producerként is elismert Ike Turner, aki idén ünnepelné kilencvenedik születésnapját.

Frissítés: A szervezők tájékoztatása szerint a fesztivál a koronavírus-járvány miatt egy későbbi időpontban kerül megrendezésre.

hoati


Új lemez Dionne Bennett-től
2021-11-04 | hír


Dionne Bennett meglehetősen sokoldalú személyiség. Tizennégy évesen kezdett énekelni, az első kislemezét tizenöt esztendős korában adta ki. Pályafutása során Európa-szerte koncertezett, olyan zenei legendákkal lépett színpadra, mint Dr. John. A walesi Rhys Ifans által vezetett The Peth tagjaként bemutatkozott Maceo Parker és a brit supergroup, az Oasis előtt. Kislemezeket készített Jason Rebello jazz-zongoristával, Tim Garland Grammy-díjas szaxofonossal, valamint a Super Furry Animals és a The Earth zenekarokkal. A közelmúltban egy egyesült államokbeli székhellyel rendelkező szinkronzenei cégnél, a Sonic Culture-nél kezdett dolgozni, ahol tévéműsorokhoz és reklámokhoz főcímzenét ír. Mellette ének- és előadóművészeti egyetemi oktató, a Radio Cardiff rádióállomás műsorvezetője, valamint több zenei szervezet elnöke. A Walesben élő, jamaicai-angol származású énekesnő neve a hazai zeneszerető közönség előtt is ismerős, hiszen vendégművészként szerepelt Little G Weevil Something Poppin' című lemezének bemutatóján, és több közös felvételt készített az International Blues Challenge nyertes gitárossal. Két éve határozták el, hogy komolyra veszik a közös munkát, ennek eredménye lett Dionne Bennett Sugar Hip Ya Ya címet viselő albuma. A tízszámos lemez a jazztől a rhythm and bluesig számos műfajt felölel. A dalok rögzítésében Borsodi László (gitár), Premecz Mátyás (billentyűs hangszerek), Herr Attila (basszusgitár) és Gyenge Lajos (dobok) közreműködött. Vendégzenészként hallhatjuk még többek között Little G Weevil játékát is, akinek a nevéhez köthető a nóták javarésze. A Sugar Hip Ya Ya a Hunnia Records gondozásában jelent meg. A lemezbemutató turnéra előreláthatólag 2022 tavaszán kerül sor.

hoati


Folytatódik a Blues Session koncertsorozat
2021-10-28 | koncertajánló


Az ősz utolsó, a tél első hónapjában is folytatódik a Blues Session koncertsorozat a Budapest VIII. kerületben található Muzikum Klubban.



Tervezett koncertek:
november 18. - Ripoff Raskolnikov Band
november 25. - A Hendrix Project bemutatja: Hendrix 79
december 02. - Chuck Berry Rock'n'Rollers
december 05. - Fekete Jenő és barátai: JJ Cale emlékest
december 29. - Mojo feat. Gál Csaba Boogie

A Muzikum Klub & Bisztró elérhetőségei:
1088 Budapest, Múzeum utca 7.
Nyitva tartás: hétfő - szombat, reggeltől estig
Online jegyvásárlás: https://tixa.hu/muzikum_klub
E-mail: info@muzikum.hu
Web: http://muzikum.hu, www.facebook.com/MuzikumKlub

hoati